Д-р Митов: Постојат многу видови диети, но Медитеранскиот начин на исхрана доминира над нив


Медитеранска исхрана

Постојат многу видови диети, но Медитеранскиот начин на исхрана доминира над нив со својата научна потврденост, како и со вековната традиција.

Научните студии се многу на број и ја поврзуваат Медитеранската исхрана со придобивки и превенција против срцевите болести, дијабетот и малигните болести.

Традицијата, пак, ја поткрепуваат епидемиолошките податоци за здравјето на населението околу Медитеранот. Впрочем, веќе се проектира дека Шпанците наскоро ќе бидат нација со најдолг животен век во светот! Toa пред се’ се должи токму на Медитеранската исхрана.

Прочитајте повеќе за Медитеранската Исхрана на линкот подолу


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]