Белгиско истражување открива „јасна врска“ помеѓу Ковид-19 и Д витаминот


Според истражувањето на белгиски болнички тим постои „јасна врска“ помеѓу недостатокот на Д витамин во организмот и тешките случаи на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел.Наодите на медицинскиот тим ги објавуваат денеска белгиските медиуми кои го цитираат истражувањето кое треба да биде објавено на 20 ноември.

Според биолозите инволвирани во истражувањето речиси половина од 16.274 пациенти инволвирани во студијата имале сериозен недостаток на Д витамин, ова било посебно видливо кај машките пациенти.

Биолозите сметаат дека недостаток на овој клучен витамин во организмот може да биде индикатор дека пациентот ќе развие сериозен случај на Ковид-19. Д витаминот е клучен за апсорпција на калциумот и магнезиумот и го зајакнува имуниот систем, пренесуваат медиумите.

Студијата треба да биде објавена во Американското списание за клиничка патологија за десетина дена. 


Вести

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-472, Куманово-58, Дебар-2, Штип-43, Прилеп-78, Тетово-61, Струга-29, Велес-32, Битола-87, Охрид-47, Кавадарци-32, Гостивар-22, Гевгелија-1, […]

Штрајк на вработени во „Амазон“ во Германија - МИА
Вести

Тридневен штрајк на вработените во „Амазон“ во Германија

Околу 2.500 работници на „Амазон“ во Германија почнаа тридневен штрајк денеска, временски закажан за да ја нарушат продажбата за време на „црниот петок“. Штрајкот, повикан од моќниот синдикат Верди, треба да трае до сабота и […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*