(ВИДЕО) Турција: Најмалку 21 загинат и над илјада повредени во земјотресот


– Најмалку 21 загина, и над 1.030 повредени е досегашниот биланс од вчерашниот земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција.

Најмалку 17 жртви има во округот Елазиг и четворица во соседната округот Малатија, се вели во соопштение од властите. Тие нагласуваат дека по првиот земјотрес регистрирани се 228 дополнителни, од кои најсилните се 5,4 и 5,1 степен по Рихтеровата скала.

Најмалку осум лица, меѓу кои и две деца, се спасени од урнатини во Елазаг, јави Си-Ен-Ен Турк.

Најмалку пет згради во градот Сивирџе (близу до епицентарот) се урнати и 25 во Малатија.

Стотици објекти се оштетени или небезбедни, изјави министерот за животна средина и урбан развој Мурат Курум.

Според Службата за помош во катастрофи и кризи, 28 спасувачки екипи работат деноноќно. Повеќе од 1.300 луѓе од 39 окрузи во Турција се испратени таму за да помогнат.


Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи - МИА
Вести

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

Скопје, 7 април 2020 () – На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години  од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип. Во […]

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените - МИА
Бизнис

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Скопје, 7 април 2020 ()  – Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни […]

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките - МИА
Вести

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките

Скопје, 7 април 2020 () – Затворени се 48 угостителски објекти, забранети се за употреба 215 кафемати, а кај 15 месарици и маркети е констатирана општа лоша хигиенска состојба, во тек на 3.908 надзори што […]