Триесетдневен притвор за Јанева како осомничена во „Рекет“


Триесетдневен притвор е одреден за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Притворот го бараше Јавното обвинителство поради основано сомнение дека Јанева ја злоупотребила службената положба и овластувањата и се стекнала со лична корист.

Обвинителката Вилма Рускоска вечерва по излегувањето од Кривичниот суд изјави дека заедно со јавниот обвинител сметале оти во овој момент било неопходно да и се одреди мерка притвор на Јанева. Истакна дека истрагата продолжува и оти засега нема други осомничени што не значи дека таа не може да се прошири и на други лица.

– Истрагата продолжува и ќе видиме каде ќе не однесе, рече Рускоска, нагласувајќи дека не сака истрагата да премине во реалити шоу. Додаде дека немаат никакви политички притисоци.

На Јанева, како што посочи, ќе и биде дозволено да присуствува на погребот на нејзината мајка која денеска почина во Гевгелија.

На прашањето зошто денеска, а не вчера е приведена Јанева, Рускоска појасни дека поради големата експонираност на случајот во јавноста, сакала да и даде на Јанева можност да го изрази своето видување и додаде дека не ја сослушала како сведок, туку како лице од кое се собираат потребни известувања.

Нагласи дека на почетокот немале доволно докази против Јанева, но оти во меѓувреме се собрани доволно докази за да постои основано сомнение дека го сторила кривичното дело.

– На почетокот имавме само разговори. Се слушаше гласот на колешката и немавме ништо повеќе од тоа. Јас никогаш нема да донесам наредба за истрага, а камоли да барам притвор, без доволно докази. Во меѓувреме се собраа доволно докази за да постои основано сомние дека го сторила кривичното дело, рече Рускоска.

Најголем дел, односно 90 проценти од доказите се обезбедени во текот на предистрагата, додека во текот на истрагата се одземени компјутери и во најголем дел телефони кои потоа биле вештачени. Од нив се обезбедувале доказите.

Рускоска истакна дека дел од компјутерите се бришени и оти според нејзините информации тоа се компјутерите на стручните соработници кои работат во СЈО, но ниту еден компјутер на кој било обвинител не е бришен ниту форматиран. Во врска со телефоните на Јанева, според Рускоска, форматиране само оној што е најден во Гевгелија, а другите не биле.

Смета дека има судир на интереси поради тоа што Павлески е адвокат на Јанева, а истовремено е и адвокат на Цветан Панделевски кој е осомничен во случајот „Империја“ на СЈО.

– На мое инсистирање Павлески и не само тој, туку и целата канцеларија зема обврска да ги откаже полномоштсвата на другите осомничени во другите предмети на СЈО, рече Рускоска.

Во врска со тоа дека премиерот рекол дека пријавил рекет во име на двајца бизнисмени, но истрагата се уште е насочена само кон еден, односно Камчев, Рускоска одговори дека таа засега знае само за еден рекетиран бизнисмен. Нагласи дека премиерот дошол кај неа и пријавил и оти таа е запознаена само со еден бизнисмен и не знае кои се другите. Кај неа, како што рече, повикала неколку бизнисмени, а дел од нив негирале дека дале било какви пари за рекет.

Распитот траеше околу четири часа, а Јанева со полициска придружба беше донесена во Кривичниот суд по што пристигнаа нејзиниот адвокат Стеван Павлески и јавната обвинителка Вилма Рускоска. Јанева беше приведена денеска по барање на Јавното обвинителство.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]