Трамп ќе именува нов амбасадор во Приштина


 – Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го именува дипломатот од Вирџинија, Филип С. Коснет за нов амбасадор на Соединетите Американски Држави во Приштина, објави Белата куќа.

Во соопштението, што го пренесува Гласот на Америка на албански јазик, се наведува дека Коснет во текот на кариерата во Министерството за надворешни работи работел во осум мисии на САД во Европа, Азија и Блискиот Исток, како и функционер на Стејт департментот.

Како што јави дописникот на МИА до Приштина, косовските медиуми нагласуваат дека тој и порано учествувал во американска мисија во Косово.

Според негова официјална биографија, Коснет бил заменик шеф на Мисијата во Узбекистан и на Исланд, како и на политички, политичко-воени и економско-трговски позиции во Авганистан, во Ирак, во Косово, во Холандија и во Јапонија.

Во Приштина Коснет доаѓа од позицијата вршител на работите во Амбасадата на САД во Анкара.

Зборува турски, руски, холандски и јапонски јазик.


Втор ден собраниска расправа за заменици на министри во Владата - МИА
Вести

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

– Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство. Амандмани имаат поднесено […]

Вести

Објавени конкурсите за ученички стипендии, воведени нови категории за техничките струки

– Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од вчера започна аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година. Конкурсите се објавени на интернет страницата на МОН, а крајниот рок […]

Вести

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

– Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна средина. Но, над дозволеното се и среднодневните концетрации на ПМ 10 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*