Србија: Борбената готовност останува до следна наредба на Вучиќ– Министерот за одбрана, Александар Вулин, денеска наведува дека претседателот Александар Вучиќ, со кој се состанал утринава, наредил да се зачува постигнатото ниво на борбена готовност и дека ќе се издаде посебна наредба за неговата евентуална промена.

„Рано утрото началникот на Генералштабот на Армијата на Србија, генерал-потполковник Милан Мојсиловиќ и јас имавме средба со претседателот на Републиката и врховен командант на Армијата на Србија, Александар Вучиќ, при што рефериравме за степенот на постигнатата борбена готовоност и исполнување на наредбите што ни ги даде”, наведува Вулин во соопштение.

Тој додава дека Вучиќ изразил задоволство од „енергијата, напорот, вештината и брзина на сите припадници на армијата на Србија“, но тој исто така изразил длабока загриженост за се што се случува во Косово.


Изминатата недела 705 нови позитивни со коронавирус, за 10,8 проценти помалку од претходната - МИА
Вести

Нови 163 случаи со Ковид-19, седум починати, оздравени 132 пациенти

Скопје, 16 септември 2020 () – Нови 163 случаи со Ковид-19 од направени 1.721 тестирање, седум починати и 132 оздравени пациенти, регистрира Министерството за здравство во последните 24 часа. Од новорегистрираните  во Скопје има 33 […]

ЕУ: Ќе помогнеме да се реши спорот меѓу Скопје и Софија - МИА
Вести

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Брисел, 16 септември 2020 () – Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија […]

Бајрактаров: Следува пандемија на ментални болести - МИА
Вести

Бајрактаров: Следува пандемија на ментални болести

Скопје, 16 септември 2020 () – Ковид-19 предизвика и една пандемија со менталното здравје. Тоа не е нешто непознато, тоа е познато уште од сите светски кризи и економски и војни, како и здравствени кризи, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*