Сириската војска влезе во Рака и поставува набљудувачки места


Група сириски војници влезе во градот Рака и започна со поставување набљудувачки места, објавија локалните медиуми.

Веста дојде само неколку дена откако курдските сили, кои го зазедоа градот од Исламската држава, склучија договор со сириската влада за распоредување војници на границата.

Оваа информација сè уште не е потврдена од сириските државни медиуми.

Вести

Одложено судењето за „Т.Н.Т“

Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот Миле Јанакиески во ОЈО за гонење на организиран криминал за […]

Вести

Судењето за „Маџар-Телеком“ одложено за 28 ноември

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беше одложено рочиштето за случајот „Маџар-Телеком“, поради оправдано отсуство на судијката Ленка Давиткова. На денешното рочиште требаше да биде сослушан ексразузнавачот Слободан Богоевски. Случајот против поранешните генерален и финансиски […]

Вести

Нови рочишта за „Монструм“, „Маџар Телеком“ и „Т.Н.Т.“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржат нови рочишта за случаите „Монструм“, „Маџар Телеком“ и „Т.Н.Т.“. Судењето за петкратното убиство кај Смилковското езеро „Монструм“ на Јавното обвинителство се наоѓа во доказна […]