Северна Кореја го подготвува нуклеарниот полигон за меѓународна инспекција


Северна Кореја го подготвува својот нуклеарен полигон „Пунгери“ за меѓународни инспекции, објави јужнокорејската агенција Јонхап, која се повикува на јужнокорејската разузнавачка служба.

Иако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетни тестирања во изминатата година, таа не дозволуваше да се спроведат меѓународните инспекции на полигонот „Пунгери“, кој беше разурнат во мај. Тоа предизвика критики дека нејзините акции се привидни само за надворешниот свет, а дека во реалност таа брзо ќе го обнови полигонот.

– Северна Кореја се согласи меѓународните инспектори да го следат „уривањето засекогаш” на големите ракетни локации, како и да ги следат чекорите како што се затворањето на нуклеарниот комплекс „Јонбон“ во замена за реципрочни мерки од страна на САД, изјави во септември претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин по средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун.

Бизнис

УЈП: Исплатата на поврат на ДДВ се уште во тек

Управата за јавни приходи денеска соопшти дека се уште во тек е исплатата на повратот на ДДВ која за првото тримесечје треба да заврши до 31 овој месец. Од УЈП апелираат граѓаните да проверат дали […]

Бизнис

„Макканабис“: Политичките партии да го донесат законот за канабис пред распишување на изборите

Здружението на производителите на медицински канабис „Макканабис“ денеска упати апел до трите најголеми политички партии во земјава итно да ги донесат измените во Законот за контрола на опојни дроги и психотрпони супстанции. Од Здружението побараа […]

Вести

Ново рочиште за „Талир“, Илија Димовски побара одлагање

Со образложувањето на предложените листи со докази од страна на обвинителката Ленче Ристевска, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. На почетокот на судењето обвинетиот […]