Регистрирани 141 случај со Ковид-19, еден починат, 94 оздравени пациенти


Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА

Во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 случај со Ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-12, Штип-6, Прилеп-6, Тетово-2, Струга-2, Велес-2, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-2, Гевгелија-5, Струмица-10, Крива Паланка-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-8, Кичево-2, Ресен-2, Неготино-2. Во болнички услови е починат пациент од Скопје на 79 – годишна возраст, соопшти Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје регистрира 94 оздравени пациенти од: Скопје-25, Куманово-5, Дебар-1, Штип-6, Прилеп-5, Тетово-8, Струга-3, Велес-5, Битола-7, Гостивар-4, Гевгелија-5, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Кочани-5, Берово-1, Виница-1, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-6.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 17483, бројката на оздравени пациенти е 14516, на починати е 722, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2245. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6832, активни 650
  • Куманово 1741, активни 183
  • Дебар 282, активни 40
  • Штип 1249, активни 57
  • Прилеп 658, активни 123
  • Тетово 1413, активни 166
  • Струга 664, активни 60
  • Велес 317, активни 33
  • Битола 290, активни 57
  • Охрид 421, активни 49
  • Кавадарци 230, активни 44
  • Гостивар 926, активни 108
  • Гевгелија 124, активни 52 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 226, активни 147
  • Крива Паланка 104, активни 28
  • Радовиш 75, активни 19
  • Крушево 20, активни 3
  • Кочани 323, активни 139
  • Пробиштип 110, активни 21
  • Демир Хисар 61, активни 2
  • Македонски Брод 92, активни 13
  • Пехчево 43, активни 3
  • Берово 91, активни 27
  • Валандово 30, активни 21
  • Виница 108, активни 29
  • Делчево 159, активни 85 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 24,
  • Свети Николе 335, активни 31
  • Кичево 319, активни 34
  • Ресен 164, активни 16
  • Неготино 52, активни 5 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1559 теста се преку: ИЈЗ-337, ЦЈЗ Скопје-74, Авицена-320, Биотек-122, МАНУ -129, Жан Митрев (Филип Втори)-157, Систина со PCR метода -174, лабораторија Лаор –70, ЦЈЗ Битола-128, Инфективна клиника-4, ГАК-25, Синлаб-19. Досега во земјата се направени вкупно 184097 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 67 пациенти од кои на кислородна поддршка се 27 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се пет деца и три мајки позитивни на Ковид-19, едно дете и една мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се тројца пациенти. Вкупно хоспитализирани се 37 пациенти од кои на респиратор се пет пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 18, а во болницата во Штип се 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 166, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 62
• Гази Баба – 80
• Аеродром – 97
• Карпош – 83
• Центар – 91
• Кисела Вода – 69
• Ѓорче Петров – 47
• Бутел – 29
• Шуто Оризари – 17
• Студеничани – 8
• Сарај – 12
• Арачиново – 5
• Илинден – 25
• Сопиште – 3
• Чучер Сандево – 5
• Петровец – 7
• Зелениково – 2
• Странец – 8
• Нераспределен-1.


Вести

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 […]

Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*