Проект на УСАИД за ,,Социјална инклузија преку технологија”


На 7.3.2018 година (среда), во 10:30 часот, во просториите на фондацијата ,,иВоте” (ул.,,Мајаковски”, бр..2/4), министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија Џес Бејли ќе имаат свое обраќање на завршниот настан на проектот на УСАИД за ,,Социјална инклузија преку технологија” имплементиран од фондацијата „иВоте“ заедно со партнерите на проектот, корисниците и локални компании.

На настанот официјално ќе биде отворен ХабИТ, првиот центар во регионот кој нуди услуги за млади лица со попреченост и им помага да се подготват за започнување на свои кариери во ИТ секторот.


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*