Продолжуваат протестите на средношколците во Франција

Неколку илјади средношколци протестираа денеска во Франција против образовните реформи во сферата на матурските испити и начинот на запишувањето на факултетите.

Како што јави дописникот на МИА, при протестите во градот Безие повреден е еден ученик.

Протестите во Марсеј започнаа пред факултетот Сен Шарл, од каде средношколците се упатија кон старото пристаниште, по што се вратија на појдовното место. При протестот средношколците беа придружувани од нивните професори.

Маршот на средношколците мина со засилено полициско присуство, при што демонстраните беа следени и од хеликоптер од воздухот.

Меѓу паролите кои можеа да се видат на собирот беа и: „Тие може да ги соберат сите цвеќиња, но нема да ја запрат пролетта“ и „Не за зголемувањето на трошоците за запишување на факултет“.

Неколку средни училишта во реонот на Марсеј беа затворени превентивно со образложение за можен „преголем ризик и жртви“ и „присуство на надворешни елементи меѓу учениците“.

Протести и блокирани средни училишта имаше и во други делови на Франција, посебно во Париз и парискиот регион, каде за утре е закажан протестен марш, само еден ден пред најавените нови собири на „жолтите елеци“.

Полицијата веќе најави зголемени безбедносни мерки и промена на стратегијата на дествување во случај на насилни протести.

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Вести

Пешов: Ако сум постапил погрешно на 27 април, ќе имаше барем дисциплинска

Доколку тогашниот министер за внатрешни работи Агим Нухиу ми дал наредба, а јас не сум постаил по неа тоа би било нотирано уште истата вечер, а министерот би повел дисциплинска постапка или пак кривична пријава, […]

Вести

Анкета:  За мнозинството граѓаните целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини

За големо мнозинство од граѓаните (89,7 отсто) целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини кои се применуваат во земјава, покажува анкетата спроведена од Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) во врска со актуелната состојба со епидемијата […]

Вести

Отсуството на обвинетиот Илија Димовски го одложи судењето за „Талир“

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Судијата Осман Шабани, на почетокот информира дека […]

Вести

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува Скопје за нашата земја, јави дописничката на МИА од […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*