Поранешниот возач фрлил рачна бомба кон градоначалникот на Лушња


Градоначалникот на општина Лушња, Фатос Туше, и неговата секретарка Ериса Ќалиу се повредени откако во канцеларија на градоначалникот била фрлена рачна бомба.

„Немилиот настан се случил во 09.00 часот кога, неговиот поранешен возач Гезим Сарачи, влегол во канцеларијата на градоначалникот и почнале да се расправаат со висок ток. Секретарката ја отворила вратата за да види што се случува. Во тој момент Сарачи ја фрлил рачната бомба и избегал од канцеларијата,се наведува во полициското соопштение по извршениот увид.

Од експлозијата градоначалникот се здобил со повреда на десната страна на градниот кош и ноѕете, додека секретарката имала повреди на раката, лицето и ноѕете.

По дадената соодветна прва медицинска помош во болницата во Лушња, двајцата се префлени на клиниките во Тирана и според последните информации тие се вон животна опасност.

Полицијата и Обвинителството работат на случајот за целосно негово расветлување.


Нови 72 случаја позитивни на коронавирус, еден починат, досега вкупно 555 заболени - МИА
Вести

Нови 72 случаја позитивни на коронавирус, еден починат, досега вкупно 555 заболени

Скопје, 5 април 2020 () – Нови 72 нови случаја на коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во земјата, едно лице е починато, а три лица се излекувани и денеска заминуваат од Клиниката за […]

Вести

МТСП: Породилното отсуство се продолжува до истекот на времените мерки за заштита од ширење и превенција од коронавирус COVID-19

–  Се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување на новородено и посвоено дете се до истекот на траење на времените мерки. Со уредба со законска сила на Законот за работни […]

Вести

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2207, утре лет од Лондон

– Државниот карантин, по поминти 14 дена, вчера успешно го напуштија 160 македонски граѓани, кој со хуманитарен лет беа вратени во земјава. Статистиката заклучно со вчера покажува дека во државен карантин се наоѓаат 2099 лица, […]