Обид за самоубиство на деца до 14 години во Хрватска пораснал за дури 200 отсто


– Според податоци на хрватското Министерство за внатрешни работи, во минатата година  во државата 625 луѓе извршиле самоубиство.

Од нив 157 се жени и 468 се мажи. Во истиот период обидот за самоубиство кај деца до 14 години е зголемен за дури 200 отсто, објавија хрватски медиуми.

Во Копривничко-крижевачката жупанија, бројот на самоубиства во 2017 година е зголемен за 94,4 отсто, додека во некои други е регистриран пад.

– Република Хрватска мора итно да изработи Национална стратегија за борба против самоубиства. Соседните држави веќе имаат таква стратегија и во таа мисла заостануваме зад нив, изјави претседателот на здружението Животна линија, Тин Понграц.


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*