Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица


Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство.

Од новите случаи најмногу има во: Скопје-58, следат Струмица-14, Кочани-18. Во Куманово регистрирани се 5 новодијагностицирани, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-5, Струга-6, Велес-1, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-6,  Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-4, Делчево-3, Свети Николе-3, Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од: Скопје-32, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-7, Струга-6, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Гостивар-1, Гевгелија-15, Струмица-5, Крива Паланка-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Пехчево-5, Берово-2, Виница-3, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1.

Во болнички услови се починати две лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176. Денеска се регистрира еден контролен тест од вчерашните, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6739, активни 625
 • Куманово 1713, активни 176
 • Дебар 282, активни 41
 • Штип 1239, активни 53
 • Прилеп 643, активни 124
 • Тетово 1405, активни 176
 • Струга 660, активни 64
 • Велес 313, активни 35
 • Битола 285, активни 62
 • Охрид 416, активни 51
 • Кавадарци 222, активни 37
 • Гостивар 918, активни 107
 • Гевгелија 115, активни 49 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 204, активни 130
 • Крива Паланка 102, активни 27
 • Радовиш 74, активни 22
 • Крушево 20, активни 3
 • Кочани 304, активни 128
 • Пробиштип 107, активни 19
 • Демир Хисар 61, активни 2
 • Македонски Брод 92, активни 13
 • Пехчево 42, активни 3
 • Берово 91, активни 29
 • Валандово 24, активни 15
 • Виница 103, активни 26
 • Делчево 154, активни 83 (33 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 24, активни 2
 • Свети Николе 322, активни 22
 • Кичево 315, активни 36
 • Ресен 162, активни 14
 • Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1630 теста се преку: ИЈЗ-492, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-418,  Биотек-147, МАНУ -100, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина со PCR метода -117, лабораторија Лаор –23, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-51, Инфективна клиника-3, ГАК-14, Синлаб-26, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 72 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, и 2 деца  и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се 41 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 153, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 68
 • Гази Баба – 74
 • Аеродром – 93
 • Карпош – 71
 • Центар – 89
 • Кисела Вода – 64
 • Ѓорче Петров – 36
 • Бутел – 33
 • Шуто Оризари – 16
 • Студеничани – 10
 • Сарај – 14
 • Арачиново – 8
 • Илинден – 23
 • Сопиште – 3
 • Чучер Сандево – 5
 • Петровец – 7
 • Зелениково – 1
 • Странец – 9

• Нераспределен-1.


Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Вести

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

– Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка. На Инфективна нема […]

Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*