Незаборавни слики од ерупцијата на вулканот Питон де ла Фурнез (Видео)


Познатиот вулкан Питон де ла Фурнез, кој се наоѓа на францускиот остров во Индискиот океан Реунион, за прв пат оваа година на 10 февруари влезе во засилена еруптивна активност, јавува дописникот на МИА.

Питон де ла Фурнез, вулканот на Реунион е еден од најактивните на планетата, минатиот понеделник за прв пат во годината тој повторно избувна, објави префектурата на францускиот департман во Индискиот океан. Големата сеизмичка криза започна во 10:27 часот по полноќ по локално време (07:27 часот по полноќ во Париз) и „вулканскиот потрес, синоним за пристигнување на магмата близу до површината, (евидентиран е од околу 10:50 часот по полноќ по локално време“, соопшти префектурата.

Иако вчера се најавуваше крај на ерупцијата, сепак во раните утрински часови лавата повторно започна да тече.

Според апаратите на вулканолошката опсерваторија на Питон де ла Фурнез, изворот на овој потрес се наоѓа на источниот дел од вулканот.

Сместено во калдерата на вулканот, оваа област е целосно ненаселена. Затоа ерупцијата не претставува никаква опасност за луѓето кои живеат на овој вулкански остров и имотот.

Последното будење на Питон де ла Фурнез  беше на 25 октомври 2019 година. Вулканот се врати на спиење на 27 октомври. Лавата замрзна на 250 метри од магистралниот пат 2 (РН2), единствената сообраќајна оска што се поврзува источниот со јужниот дел на брегот.

Сместен на југо-исток на Реунион, Питон де ла Форнез е еден од најактивните во светот. Тој избувна дваесет пати во текот на изминатите десет години. Во 2019 година тој имаше дури пет ерупции и истовремено е еден од најпознатите во светот.


Вести

Нормализиран железничкиот сообраќај Велес-Гевгелија и обратно

Железничкиот сообраќај на релацијата Гевгелија – Велес и обратно е нормализран повторно, откако синоќа околу 21 часот целосно е исчистен одронот од карпи на пругата помеѓу крстосницата Клисура и жеелзничката станица Миравци. Како што информиарат […]

Вести

Нова ерупција на вулканот Питон де ла Фурнез на францускиот остров Реунион

Вулканот Питон де ла Форнез, што се наоѓа на францускиот остров Реунион во Индискиот океан, а важи за еден од најактивните и најнабљудуваните во светот, рано утринава еруптира по  втор пат годинава, јави дописникот на […]

Вести

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот е веќе над милион

Во целиот свет, 1.000.829 луѓе се заразени со новиот коронавирус, 51.356 лица починаа, додека 210.199 луѓе се опоравиле, покажуваат најновите податоци на веб-страницата „Worldometers“. Најголем број се заразени во САД, Италија и Шпанија. Само во […]