Меј: Не сум „модерен Невил Чемберлен“

Британската премиерка Тереза Меј ги отфрли денеска обвинувањата дека претставува „модерен Невил Чемберлен“, премиер кој една година пред почетокот на Втората светска војна изјавувал дека обезбедил мир со Хитлерова Германија.

Некои пратеници од Конзервативната партија на Меј го оценуваат нејзиниот план за излез од ЕУ како капитулација, кој ќе овозможи Британија и по напуштањето на блокот во март 2019 година се уште да биде подредена на правилата на Унијата.

– Не, а причина за тоа е следното: Нема засекогаш да бидеме приковани за нешто што не го сакаме, изјави британската премиерка за радиото ЛБЦ, одговарајќи на прашањето дали себе си се смета за „модерен Чемберлен“.

Чемберлен во 1938 година по враќањето од Германија мавтал со договорот кој го потпишал со Хитлер, велејќи дека со него се гарантира „мир за нашето време“. Тој договор набрзо се покажал безвреден. Чемберлен по избивањето на војната е сменет во 1940 година и на негово место дошол Винстон Черчил.


Бизнис

Протест на технолошкиот вишок на „Еурокомпозит“- По две години ништо не е решено

Работниците прогласени за технолошки вишок кои се уште чекаат да им бидат исплатени отпремнините од прилепската компанија „Еурокомпозит“ денеска се собра на протест во центарот на Прилеп. Тие бараат одоговор за состојбите во фирмата и […]

Бизнис

Лани без објавување оглас склучени 596 договори во вредност од 33 милиони евра

Големи тендери, намалена конкуренција, склучени договори без објавување оглас, раст на бројот на поништени тендери, се дел од клучните наоди на мониторингот на јавните набавки спроведени во периодот јули-декември 2018 година. Во извештајот на Центарот […]

Вести

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет. Генерален секретар ќе биде Миле Бошњаковски, кој досега ја извршуваше функцијата портпарол на Владата, додека шеф на протокол ќе биде Билјана Мицевска. Одговорна за односи со […]