Италија: Шест деца позитивни на новиот коронавирус


Шест деца се позитивни на новиот коронавирус, изјавија неименувани извори за италијански медиуми.

Повеќето случаи доаѓаат од „жариште“ во округот Лоди, кое е во карантин поради епидемија во северна Италија.

Најмладата е четиригодишно девојче од Кастиљоне д’ Ада, град во област со епидемија и е во болница во Павија.

Петнаесетгодишно момче е во болница во Серијате, во близина на Бергамо, на двајца 10-годишни деца, едно од Соресин, кај Кремона и на друго од пристаништето Сан Роко ал Порта во округот Лоди, им е дадена дозвола да се вратат дома.

Пред неколку дена, 17-годишник и негов школски другар беа позитивни на новиот коронавирус.


Вести

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени […]

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот векторски државен […]

Вести

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

 – Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која била […]