Индекс на демократија на „Економист“: Македонија на 77. место во категорија „хибридни режими“


– Демократијата во Македонија според најновиот Индекс на демократија за 2019 година на неделникот „Економист“ се подобрила за едно место и сега се наоѓа на 77. место со 5,97 поени, веднаш после Сингапур. Скалата е од нула до 10.

Земјава се наоѓа во категоријата „хибридни режими“, која опфаќа 22.2 отсто од бројот на сите држави, со 16 отсто од вкупното население на сите опфатени 167 држави.

Рејтингот се заснова на комбинација од експертски оценки и резултати од анкети во овие земји. Се земаат пет клучни показатели што укажуваат на состојбата на демократијата во државите и тоа
изборниот процес, транспарентноста на власта, учеството во политичкиот живот, политичката култура и нивото на граѓански слободи.

Извештајот на „Економист“, насловен „Година на демокартски назадувања и народни протести“, сумарно, ги дели земјите во четири категории според тип на режими – „целосни демократии“,
„нецелосни демократии“, „хибридни режими“ и „авторитарни режими“.

Покрај Македонија, во категоријата „хибридни режими“ од регионот се Албанија, која е две позиции подолу од нашата земја (79. место), Црна Гора (84) и Босна и Херцеговина (102).

Во категоријата „нецелосни демократии“ се Хрватска со 6.57 поени е на 59 место (подобрување од едно место), а Србија со 6.41 е на 66. местo (назадувања за пет места), додека Словенија останува на 36. позиција со 7.5 поени.

Грција е исто така во категоријата „нецелосни демократии“ и се наоѓа на 39. место без промени.

На самиот врв на Индексот на демократија на „Економист“, како и досега се нордиските земји. Поредослед прва е Норвешка (9.87 поени), потоа Исланд (9.58), трета е Шведска (9.39) а четврта е
Нов Зеланд (9.26). Финска годинава изби на петто место со 9.25 поени, подбрување за три позиции.
Во Индексот за демократија кој се спроведува од 2006 година, како и секогаш на последно место е Северна Кореја.


Вести

Снимки и нови нови материјални докази на „Рекет”

–  Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Рекет” во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски- Кичеец кој […]

Вести

Собранието се распушти, отворен патот за избори на 12 април

– Собранието едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април. Претходно распуштањето на Парламентот беше најавено за 12 февруари, но претседателот на […]

Вести

Течат роковите за спроведување на изборите на 12 април

Откако претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го потпиша решението за распишување на предвремените парламентарни избори на 12 април, течат роковите за нивно спроведување. Државната изборна комисија на вечерва одржаната седница го усвои Роковникот за […]