И покрај смената на Сешнс, истрагата за руското мешање ќе продолжи, тврди Белата куќа

И покрај смената на Сешнс, истрагата за руското мешање ќе продолжи, тврди Белата куќа

Вашингтон, 8 ноември 2018 (МИА) – Истрагата на специјалниот советник на САД, Роберт Малер, за наводното мешање на Русија во претседателските избори во 2016 година, ќе продолжи и покрај реорганизацијата во Министерството за правда, соопшти денеска портпаролката на Белата куќа Келијан Конвеј.

– Ова е континуум, истрагата на Малер ќе продолжи, изјави Конвеј за Фокс Њуз.

Таа призна дека вчерашното разрешување на јавниот обвинител Џеф Сешнс „се очекувало долго време“ и дека неговиот однос со претседателот Доналд Трамп бил „стресен“.

Таа истакна дека заменикот-јавен обвинител Роб Розенстајн, а  за в.д. министер за правда и јавен обвинител е назначен Метју Витекер, досегашен шеф на Кабинетот на Сешнс

-Мислам дека е многу пофално и вредно да се нотира дека претседателот се залага за континуум, рече Конвеј.

Витакер, кога бил правен коментатор и пред да се приклучи во Белата куќа, длабоко ја омаловажувваше истрагата на Милер и ги советувал адвокатите на претседателот да не соработуваат. Тој своевремено советуваше дека за да се прекине истрагата не е потребна смена на Малер, туку само намалување на минимум на финансиските средства, по што неговата служба не би моќела да функционира.

Истрагата на Малер е насочена за откривање на наводно руско мешање на последните претседателски избори, но и за самата кампања на Трамп во врска со можни контакти со странски официјални лица.

Демократите бараат Витекер, како министер за правда, да се изземе од истрагата и се закануваат дека самите ќе почнат истрага откако го добија мнозинството во Конгресот.

Вести

Пријавени вкупно 75 случаи со симптоми на морбили

Вкупно 75 случаи со симптоми на морбили (мали сипаници) се пријавени заклучно со вчерашниот ден. За 65 од нив е добиена лабораториска потврда, соопшти денеска Министерството за здравство. Возраста на заболените се движи од осум месеци […]

Вести

Рудникот „Иловица-Штука“ се развива согласно најновите законски измени

Проектот за рудникот Иловица-Штука се развива и согласно измените на законот за минерални суровини, кои на 9 јануари годинава беа изгласани во Собранието на Република Македонија, стои во изјавата на компанијата „Еуромакс ресоурцес“. Додаваат дека […]

Вести

Продолжуваaт протестите и неизвесноста во „Еурокомпозит“

Вработените и работниците прогласени технолошки вишок од прилепски „Еурокомпозит“ денеска на протест пред фабриката сметаат дека нема на повидок решение за нивните проблеми и најавуваaт протест в понеделник пред владата во Скопје. Во името на […]

Вести

Маж се самозапали на плоштад во Прага

Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага, каде пред 50 години се самозапали студентот Јан Палах против советската инвазија врз Чехоловачка. Мажот има 30 отсто изгореници по телото и префрлен е во болница. Според […]

Вести

Маас: Русија може да го спаси договорот ако се откаже од крстосувачките ракети

Русија може да го спаси Договорот за отстранување на ракетите со среден и краток дострел ако се откаже од своите крстосувачки ракети, кои се во спротивност со Договорот од 1987 година помеѓу САД и тогашниот […]

Вести

Европа се подготвува за хаотичен брегзит без договор

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и […]

Интересно

Распеани мајмуни прогласени за животни на годината во Зоолошката во Виена

Посетителите на виенската зоолошка градина „Шонбрун“ секој ден можат да уживаат во дуетот на мајмуните Рао и Сипура. Тие се од расата гибони, кои во животинскиот свет се нарекуваат и шумски пејачи. Тој загрозен вид животни […]

Интересно

Кристи Бринкли и на 64 години во одлична форма

Поранешниот супермодел Кристи Бринкли на настан во Њујорк се појави во бел мини-фустан со долги ракави. Инаку, таа има 64 години и е мајка на три деца од три брака. Бринкли во минатото беше мажена со музичарот […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*