Груевски: Од Македонија заминав во Албанија, власта нека ги открие деталите

Поранешниот премиер и азилант во Унгарија Никола Груевски во прво интервју за македонски медиум по бегството во ноември рече дека „од Македонија заминал едноставно, во Албанија“, каде од тамошната Унгарска амабасада побарал политички азил. Груевски не кажа дали поминал на легален или нелегален начин и оти остава тоа да го открие власта.

– Од Македонија заминав многу едноставно. Заминав  во Албанија. Се пријавив во Унгарската амбасада во Тирана каде што побарав политички азил и оттаму дојдов  во Унгарија на начин што беше одлучено по одредени нивни внатрешни консултации  поради фактот што долги  години бев претседател на Влада, поради безбедносни причини добро  е да бидам транспортиран на некој начин до Унгарија, рече Груевски во интервју за ТВ Сител.

Кон Унгарија ја користел личната карта, но не може, како што рече, да даде одговор дали ја користел  за да излезе од Македонија и тоа им го остава на властите да го откријат.

– Не можам да ви одговорам во тој дел во овој период, ќе оставам малку власта да поработи на тоа затоа  што најавуваат дека се ќе откриеле. Но откако заминав во Албанија, натамошното движење беше со мојата лична карта до границата меѓу  Србија и Унгарија, а во Унгарија влегов со издаден документ од Унгарската амбасада во Тирана, наведе Груевски, посочувајќи дека  Владата треба да утврди дали ја преминал албанската граница на легален или на нелегален начин.

Во бегството, како што рече, не му помогнала овдешната власт.

– Власта да ми  помогне?. Не. Власта да може  нешто друго лошо да ми направи, би ми направила, а  не да ми помогне, рече Груевски во интервјуто за ТВ Сител.

Вести

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, […]

Балкан

„Блиц“: САД подготвени на поекстремни потези кон Приштина

По одбивањето на Приштина да ги повлече таксите за производи од Србија, САД се подготвени на поекстремни потези, кои би требало да ги погодат директно политичките лидери на косовските Албанци и нивните главни проекти, пишува […]

Вести

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни зборови треба да дава одбраната. Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот […]

Вести

Нов состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира  на четвртиот состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни […]

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Интересно

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“, има повеќе номинации. Годинава навршуваат 28 години од смртта на […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

1 Comment

  1. А шо му текна на Гуци, да праи интервју па баш на 2ри 2ри? Која симболика. Да не има скриена порака за Протуџер?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*