ЕУ го именуваше првиот шеф на својата Делегација во ЛондонШефот на европската дипломатија Жозеп Борел го именуваше Жоао Вале де Алмеида за прв шеф на идната Делегација на ЕУ во Обединетото Кралство.

Во соопштението на Европската служба за надворешни работи се наведува дека Вале де Алмеида ќе стапи на должност на 1 февруари 2020 година.

– Од тој датум Обединетото Кралство ќе биде трета земја, а претставувањето на Унијата ќе биде обезбедено преку Делегацијата на ЕУ, тврдат во Брисел.

Жоао Вале де Алмеида од 2010 до 2014 година беше прв амбасадор на ЕУ во САД. Од 2015 до 2019 година тој имаше мандат за амбасадор на ЕУ во ОН.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]