„Џонсон енд Џонсон“ мора да плати осум милијарди долари отштета


Суд во Пенсилванија пресуди дека американскиот фармацевтски гигант „Џонсон енд Џонсон“ мора да плати осум милијарди долари отштета поради тоа што не предупредил дека нивниот антипсихотик може да доведе до раст на градите кај мажите.

Николас Мари (26) го тужеше Џонсон енд Џонсон и неговата подружница Џенсен поради тоа што по земањето на лекот Риспердал му се зголемиле градите.

Во соопштението од фармацевтската компанија се наведува дека отштетата е „далеку несразмерна“, со оглед на тоа дека првостепениот суд на Мари му доделил отштета од 680.000 долари.

Со продажбата на лекот, фирмата во 2018 година заработиле 737 милиони долари.


ДКСК отвора предмет за паричната помош за здруженијата и фондациите за справување со кризата од коронавирусот - МИА
Вести

ДКСК отвора предмет за паричната помош за здруженијата и фондациите за справување со кризата од коронавирусот

Скопје, 10 јули 2020 () – Државната кмоисија за спречување корупција на денешната седница одлучи да отвори предмет за владината парична помош на здруженијата и фондациите како дел од мерките за справување со кризата од […]

Вести

Новозаболени 205 лица од Ковид, починати шестмина, 336 оздравени

– Највисоки бројки на новозаболени регистрира денеска Министерството за здравство. Во последните 24 часа евидентирани се 205 нови случаи од кои повторно најмногу во Скопје. Оздравени се 336 пациенти, а починати се шест пациенти. Тројца починати […]

Можно е преземање мерки на границите за соседите при влез во државата - МИА
Вести

Владата изработи насоки за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ

Скопје, 10 јули 2020 () – Владата на предлог на Министерството за внатрешни работи во соработка со министерствата за здравство и за надворешни работи изработи насоки за начинот на транзит и на регулиран привремен или […]