Будимпешта: Балканските држави заслужуваат шанса за членство во ЕУ


Европската унија им должи на балканските земји да им даде шанса да се приклучат кон Унијата, изјави во Стразбур европратеникот од редовите на унгарската партија Фидес, Балаж Хидвеги, додавајќи дека проширувањето на Балканот е клучна стратешка и политичка можност и одговорност на ЕУ.

Коментирајќи го одбивањето на францускиот претседател Емануел Макрон да се отворат преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, Хидвеги истакна дека тоа прашање барало политичка расправа за која „Унгарија е подготвена“.

Европратеникот ја нагласи поддршката на неговата земја за проширување на ЕУ, тврдејќи дека тоа е во интерес на Унијата да стане посилна и постабилна.

Зборувајќи за претстојниот самит ЕУ-Западен Балкан во мај следната година во Загреб, тој изрази надеж дека земјите членки тогаш ќе одржат вистинска политичка расправа за иднината на Унијата, а проширувањето на ЕУ со балканските земји би можело да се врати на дневен ред.

Според него, ЕУ, исто така, треба да ги има предвид руските интереси и ширењето на руското влијание на Балканот, нагласувајќи дека регионот историски, географски и политички е дел од Европа.


Вести

Средба Ердоган – Путин во Берлин

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин, јави агенцијата Анадолија. Ердоган се обрати во делот на состанокот […]

Балкан

Околу 500 македонци скокнаа по светитот крст во Копер

Околу 500 верници, најголем дел наши иселеници во Словенија скокнаа по светиот крст во Копер. Како што јави дописникот на МИА од Словенија, меѓу верниците кој влегоа во студентите води на Јадранското Море имаше и […]

Вести

Дејан Петрушев по вторпат го фати крстот во водите на Вардар во Велес

Најсреќен и најбрз од 71 меѓу кои и две девојки, кои денеска по повод празникот Богојавление-Водици влегоа во ладните води на Вардар, прв стигна и го фати светиот крст две години едноподруго 27-годишниот Дејан Петрушев […]