Бродот се насука на еден фински остров, патниците не се загрозени


Патнички брод со повеќе од 400 лица се насука денеска на финските острови Аланд во Балтичкото Море, а патниците не се животно загрозени.

Финската крајбрежна стража информира дека бродот е насукан странично, но дека животот на луѓето не е во непосредна опасност, јави Би Би Си.

Бродот „Викинг Грејс“ се насука во близина на пристаништето Мариехамн, во сопственост на компанијата Викинг Лајн и се движеше кон главниот град на Шведска – Стокхолм од Турку, Финска.

Засега не е позната причината за инцидентот.


Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Вести

Граматика на македонскиот јазик за дијаспората

Во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија, обајвена е Граматика  на македонски јазик  со практични вежби за дополнителна настава на македонски јазик во странство. Граматиката  е  изработена од три професорки кои предаваат […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*