Албанците со протест ја дочекаа премиерата на документарецот “Težine lanaca 3” во ЊујоркТретиот дел од серијалот документарни фолмови “Težine lanaca 3” на Борис Малагурски премиерата во Њујорк ја започна со силно полициско обезбедување. Пред местото на одржување на премиерата на овој документарен филм протест организираше албанската дијаспора во Њујорк. На протестот еден албанец е уапсен.

Во документарниот филм се зборува за употребата на муницијата со осиромашен ураниум која беше употребувана во Босна, Косово и Србија и последиците од истото.

Борис Малагурски е режисер, сценарист и тв водител кој ги има создадено и претходните два дела од серијалот документарни филмови “Тежина на синџирите” кои ги прикажуваат случувањата на Балканот од сосема друг агол, при тоа користејќи досега не видени снимки.


Вести

Пендаровски и Пахор во Охрид на показна вежба на армиските специјалци

– Претседателите на Северна Македонија и на Словенија Стево Пендаровски и Борут Пахор денеска го посетија Кампот за обука на вода на Армијата на Република Северна Македонија, од каде ја следеа показната вежба на припадниците […]

Вести

Бројот на новозаболени од КОВИД-19 не се намалува, надлежните апелираат на почитување на мерките

– Во текот на минатата недела бројката на нови случаи на КОВИД-19 се движеше околу десет проценти од тестираните и во најголем дел на дневно ниво таа беше трицифрена, со исклучок на вторникот кога од […]

Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Нови 143 случаи на коронавирус, 110 оздравени и девет починати лица

 – Во изминатите 24 часа од направени 1504 тестрирања, регистрирани се нови 143 случаи на коронавирус. Во истиот период регистрирани се и 110 оздравени пациенти, но и девет починати лица. Министерството за здравство информира дека […]