Започна координативниот состанок за предлозите на Нимиц


Државно политичкиот врв, вечерва, во Клубот на пратеници ќе разговара за предлог рамката која Нимиц му ја предложил на Премиерот Заев.

Предлог рамката од Нимиц има за цел решавање на долгодишниот проблем со Грција околу името на нашата земја и нација.

На состанокот што се одржува на инцикатива на МНР присуствуваат премиерот Зоран Заев, Никола Димитров, Бујар Османи, Радмила Шеќеринска, Али Ахмети и Хриситијан Мицкоски.

Што се содржи таа рамка и кој е предлогот останува да видиме…

 


Вести

Регистрирани нови 1085 случаи на Ковид-19, починале 12 лица

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19, починале 12 лица, а оздравеле 283 лица, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од новодијагностицираните случаи најмногу има во: Скопје-447, […]

Вести

Официјално Македонија со нов рекорд, 1085 новозаразени од Ковид

Ковид состојба 31.10.2020 Новозаразени: 1085 Тестирани: 3294 Оздравени: 283 Починати: 12 Вкупно дијагностицирани: 31572 Вкупно оздравени: 20731 Вкупно починати: 994 Активни случаи: 9847   Ковид состојба 31.10.2020 Новозаразени: 1085 Тестирани: 3294 Оздравени: 283 Починати: 12 […]

Вести

Од вторник во Австрија „локдаун“ и полициски час

Австриската Влада вечерва одлучи да спроведе „заклучување“ по вторпат оваа година, поради драматичната епидемиолошка состојба, од вторник, 3 ноември, со полициски час од 20 до 6 часот наутро. Австрискиот канцелар Себастијан Курц на прес-конференција рече […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*