Тесла со најголема нарачка досега од Херц и заработка 1 трилион долари


Тесла се приближи до 1 трилион долари во пазарна капитализација, бидејќи компанијата основана од Илон Маск ја доби својата најголема нарачка досега од Херц, која објави дека планира да купи 100.000 електрични автомобили за изнајмување.


 

Акциите на Tesla се отворија за 4,5% на 950,53 долари, ново рекордно високо ниво по нарачката. Акциите исто така беа поттикнати од веста дека Моделот 3 на компанијата стана првото електрично возило со најголема месечна продажба на нови автомобили во Европа.

Веста од Херц доаѓа бидејќи Тесла се справува со заостанати неисполнети нарачки за своите возила и континуирани прекини во синџирот на снабдување, но тоа ја зацврстува главната привлечност на електричните автомобили.

Привремениот извршен директор на Херц, Марк Филдс, во интервју за Ројтерс изјави дека нарачката испорачана до крајот на 2022 година, првенствено ќе биде возила Модел 3. Возилата на Тесла ќе започнат да бидат достапни во објектите за изнајмување Херц во ноември.

„Апсолутно веруваме дека ова ќе биде конкурентска предност за нас“, рече Филдс за нарачката на Тесла.

„Сакаме да бидеме лидери во мобилноста и добивањето искуство на клиентите со електрични возила е апсолутен приоритет за нас“.

Херц има околу 430.000 до 450.000 возила ширум светот, рече Филдс.

Тесла ќе мора да надмине 995,75 долари за да стане компанија вредна трилион долари, врз основа на нејзиното последно поднесување. Највредниот производител на автомобили во светот ќе се приклучи на елитниот клуб кој ги вклучува Apple Inc, Amazon.com Inc, Microsoft Corp и Alphabet Inc.

Највредниот светски производител на автомобили испорача рекордни 241.300 електрични автомобили на глобално ниво во третиот квартал, иако предупреди дека ветровите во синџирот на снабдување ќе ги притиснат маржите.

Најевтиниот Модел 3 седан на Tesla започнува од околу 44.000 долари, што ја прави оваа нарачка вредна околу 4,4 милијарди долари, ако целата нарачка беше за неговата седан од масовниот пазар.

Со сегашната нарачка, Херц рече дека електричните возила ќе сочинуваат повеќе од 20% од нејзината глобална флота.

Фирмата за изнајмување автомобили исто така соопшти дека инсталира илјадници полначи низ својата мрежа. Клиентите кои изнајмуваат Tesla Model 3 ќе имаат пристап до 3.000 станици за полнење на Tesla низ САД и Европа.

Американскиот претседател Џо Бајден го постави за приоритет да го поддржи ширењето на електрични возила за борба против климатските промени, но недостатокот на мрежна инфраструктура за полнење може да остане клучна пречка за неговиот амбициозен план.

Студијата на Cox Automotive вели дека Американците се двоумат дали да купат електрични возила поради загриженоста за опсегот на возилата и високите цени, како и слабата инфраструктура за полнење.

Херц поднесе барање за заштита од банкрот минатата година, бидејќи побарувачката за патувања потона за време на екот на пандемијата и разговорите со доверителите не успеаја да обезбедат олеснување.

Тие беа спасени од група инвеститори, вклучително и Најтхед Капитал Менаџмент, Сертарес Опортунитс и Аполо Капитал Менаџмент.