Samsung ја надмина границата од милион продадени примероци на телевизорот „The Frame“ за една година


За само една година продадени се милион примероци од телевизорот „The ​​Frame, а се очекува до крајот на годината бројот на продадени примероци од почетокот на дистрибуцијата во 2017 година да надмине 2 милиони

 

 

Компанијата Samsung Electronic објави информација дека повеќе од милион примероци од телевизорот „The ​​Frame се продадени оваа година, што го прави моделот прв уред на Samsung во ТВ серијата Lifestyle кој ја надмина границата од милион за само една година. Поттикнати од големата побарувачка на северноамериканските и европските пазари, вкупната продажба на The Frame TV, од нејзиното лансирање во 2017 година, се очекува да надмине два милиони до крајот на годината.

„The Frame не е само уред за гледање на вашите омилени содржини, туку и врвен уред за животен стил кој го краси просторот со својот дизајн и го збогатува со своите можности. Продолжуваме да бараме начини да ги прошириме можностите што ги нуди The Frame, со цел да ги задоволиме потребите и желбите на корисниците на иновативен начин. Истражуваме партнерства со нови музеи, галерии и уметници за да ја прошириме уметничката колекција во Art Store, и да им овозможиме на клиентите да ги пронајдат своите омилени“, изјави Сајмон Сунг, извршен потпретседател и тим лидер на Одделот за продажба и маркетинг за визуелен бизнис, Samsung Electronics.

Соединение на иновативен дизајн и функционалност

Во време кога корисниците поминуваат се повеќе време во своите домови, популарноста на содржините за домашна забава порасна, заедно со барањата на корисниците, екраните со кои се опкружени да бидат повеќе од само домашен апарат за подобрување на нивниот простор. „The Frame“ совршено ги комбинира овие трендови за да им даде на корисниците спој на форма и функционалност, со што серијата може да се заблагодари за растот на продажбата.

Во 2020 година, Samsung додаде QLED технологија за да постигне поживописен приказ на слики. Телевизорот има и интегриран сензор за осветленост за да ја оптимизира осветленоста на екранот во согласност со околината и да им овозможи на гледачите да уживаат во целосно оптимизиран екран. Во јули 2021 година, Samsung ја претстави верзијата 85“ на телевизорот, така што The Frame сега е достапна во пет различни големини (32″, 55″, 65″, 75″, 85″), што го прави одличен избор за секој простор.

Моделот на телевизорот The Frame од 2021 година има тенка рамка од 24,9 мм, што е речиси за половина потенка од минатогодишниот модел, додека широкиот избор на рамки во различни бои додава елеганција. Корисниците можат да изберат рамка што изгледа како вистинската рамка за слика во различни варијанти – бела, крем или кафена, дискретна рамна рамка и закосена рамка во бела или цигла боја. Телевизорот The Frame може да се монтира на држач за ТВ или на ѕид за да добие изглед како во  галерија, а од неодамна може да се постави и на студиски држач.

Избрана содржина во Art Store, избрана во соработка со стратешки партнери

Со уникатен и современ дизајн, во центарот на телевизорот „The Frame“ се наоѓа Art Store – сопствена уметничка претплатничка платформа. Во моменти кога корисниците не го користат телевизорот The Frame за гледање на содржина, тие можат да користат амбиентален режим за да изберат едно од уметничките дела што сакаат да ги репродуцираат на екранот, од богата библиотека со слики и фотографии – и да ја претворат секоја просторија во уметност како галерија исполнета со најпознатите уметнички дела во светот.

Уметничка галерија во вашиот дом

The Frame Art Store нуди повеќе од 1.500 уметнички дела од светски познати музеи и галерии како што се рускиот музеј Ермитаж, францускиот Лувр и шпанскиот музеј Прадо. Преку голем број партнерства, Samsung ја прошири колекцијата достапна во Art Store за да вклучи уникатни уметнички дела од перспективни уметници ширум светот, како што се Magnum Photos, глобална група на фоторепортери или водечка фотографска компанија YellowKorner. На овој начин можеме да создадеме сопствена уметничка галерија, со широк избор и достапност на култни уметнички дела. Со помош на вештачка интелигенција, моделот на телевизор „The Frame“ за 2021 година ги анализира моделите и вкусовите на корисниците и препорачува нови уметнички дела врз основа на нив.

Верзијата на телевизори „The Frame“ од 2021 година нуди значително поголем капацитет за складирање од претходните верзии, со 6 GB во споредба со претходните 500 MB. Рамката сега може да складира до 1.200 слики во 4K резолуција, така што корисниците можат да изберат уште повеќе уметнички дела за нивната лична галерија.

За повеќе информации за портфолиото на Samsung lifestyle ТВ, посетете ја www.samsung.com