Самсунг го промовираше својот „флексибилен“ смартфон

Јужнокорејската технолошка компанија Самсунг го промовираше својот високо очекуван телефон на преклопување за време на настан во Сан Франциско, откако ги повика развивачите на Андроид да почнат да создаваат апликации за него.

Компанијата треба да постигне успех со овој уред, за да го поврати профитот на својата единица за мобилни уреди и да врати дел од гламурот на брендот, кој таа го загуби поради Епл.

Џастин Денисон, постар заменик претседател задолжен за маркетинг на промотивните производи, покажа прототип со екран со 7,3-инчна дијагонала (18,5 сантиметри).

Кога се „склопува“ на две, уредот со „Инфинити флекс“ дисплеј претставува малку подебел смaртфон, но Самсунг не им даде можност на медиумите и на програмерите да го видат уредот одблизу.

Дејв Бурк, потпретседател одговорен за прашања за Андроид, прокоментира за време на конференцијата во Калифорнија дека Самсунг планира да лансира нов, базиран на Андроид уред, во почетокот на следната година.

– Очекуваме да видиме слични производи од неколку компании кои користат Андроид, рече тој.

Самсунг соопшти дека ќе биде подготвен за масовно производство во наредните месеци.

Девелоперот Џошуа Кларк, кој присуствуваше на конференцијата, соопшти дека Самсунг треба да ја продаваа оваа технологија на своите конкуренти, за производот да може да се користи масовно.

Самсунг е една од неколкуте компании кои развиваат телефон со дисплеј на преклопување.

Хуавеи соопштија пред некое време дека планираат да лансира 5Г паметен телефон со екран на преклопување кон средината на 2019 година.

Вести

Пријавени вкупно 75 случаи со симптоми на морбили

Вкупно 75 случаи со симптоми на морбили (мали сипаници) се пријавени заклучно со вчерашниот ден. За 65 од нив е добиена лабораториска потврда, соопшти денеска Министерството за здравство. Возраста на заболените се движи од осум месеци […]

Вести

Рудникот „Иловица-Штука“ се развива согласно најновите законски измени

Проектот за рудникот Иловица-Штука се развива и согласно измените на законот за минерални суровини, кои на 9 јануари годинава беа изгласани во Собранието на Република Македонија, стои во изјавата на компанијата „Еуромакс ресоурцес“. Додаваат дека […]

Вести

Продолжуваaт протестите и неизвесноста во „Еурокомпозит“

Вработените и работниците прогласени технолошки вишок од прилепски „Еурокомпозит“ денеска на протест пред фабриката сметаат дека нема на повидок решение за нивните проблеми и најавуваaт протест в понеделник пред владата во Скопје. Во името на […]

Вести

Маж се самозапали на плоштад во Прага

Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага, каде пред 50 години се самозапали студентот Јан Палах против советската инвазија врз Чехоловачка. Мажот има 30 отсто изгореници по телото и префрлен е во болница. Според […]

Вести

Маас: Русија може да го спаси договорот ако се откаже од крстосувачките ракети

Русија може да го спаси Договорот за отстранување на ракетите со среден и краток дострел ако се откаже од своите крстосувачки ракети, кои се во спротивност со Договорот од 1987 година помеѓу САД и тогашниот […]

Вести

Европа се подготвува за хаотичен брегзит без договор

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и […]

Интересно

Распеани мајмуни прогласени за животни на годината во Зоолошката во Виена

Посетителите на виенската зоолошка градина „Шонбрун“ секој ден можат да уживаат во дуетот на мајмуните Рао и Сипура. Тие се од расата гибони, кои во животинскиот свет се нарекуваат и шумски пејачи. Тој загрозен вид животни […]

Интересно

Кристи Бринкли и на 64 години во одлична форма

Поранешниот супермодел Кристи Бринкли на настан во Њујорк се појави во бел мини-фустан со долги ракави. Инаку, таа има 64 години и е мајка на три деца од три брака. Бринкли во минатото беше мажена со музичарот […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*