Претставен новиот безжичен контролер „DualSense“ за „PlayStation 5“


Претставен новиот безжичен контролер „DualSense“ за „PlayStation 5“ - МИА

 

Токио, 8 април 2020 () – Компанијата „Сони“ го претстави новиот елегантен дизајн на  безжичен контролер за „PlayStation5“. Се очекува тој да им овозможат на гејмерите уште подобро искуство со игрите.

Кога беше откриен во 2013 година, гејмерите и развивачите го оценија безжичниот контролер „DualShock 4“ како најдобар контролер на „PlayStation“ досега, а особено пофалена карактеристика беше воведувањето на копчето „Сподели“. Ова постави големи очекувања за тимот за развој на PlayStation – како и голема задача да создадат нешто уште подобро.

Според блогерот Хидеаки Нишино, потпретседател и менаџер на „Сони“, по подолг одблесок, реши да ги задржи сите карактеристики на „DualShock 4“ што гејмерите ги пофалија, додавајќи нова функционалност и редизајн на контролорот. Во дискусија со развивачите, тие заклучија дека многу важни сегменти на секоја игра се чувството за допир, како и аудио доживување, а токму овие елементи се значително подобрени со новиот контролер кој доаѓа со PS5.

На пример, со контролор „DualSense“, играч кој вози автомобил на каллив терен ќе го има истото чувство под неговите прсти како што тоа го прави во реалниот свет.

Батеријата на контролерот се полни, а наместо копчето „споделување“, копчето „создавање“ е ново, а повеќе детали ќе ги објави „Сони“ подоцна.

Една интересна карактеристика е вградениот микрофон, така што играчите дури можат да разговараат со соиграчите без слушалки. Очигледно, ако планирате да зборувате подолго, производителите сепак препорачуваат да користите слушалки.

Извршниот директор на „Сони“, Џим Рајан изјави дека новиот контролер на „DualSense“ ќе ги помести границите и со „PlayStation5“ ќе им донесе на гејмерите нова димензија и возбудливо искуство кое буквално ќе ги потопи во играта.

Точниот датум на објавување на новиот „PlayStation5“ сè уште не е објавен.

 

 


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]