NextImageAwards 2020 на Huawei започна на 15 јуни со привлечни глобални награди


NextImageAwards 2020 на Huawei започна на 15 јуни со привлечни глобални награди

NextImageAwards  на Huawei е еден од највозбудливите и реномирани глобални натпревари за љубителите на мобилна фотографија и видеографија. Македонските фанови на Huawei се активни учесници на овој натпревар секоја година, па така и оваа, можат да учествуваат на глобалниот натпревар директно преку веб-страницата на кампањата.

Сите оние кои ќе се пријават, покрај престижното учество на глобалното натпреварување, имаат шанса да освојат и една од паричните или други награди.

Шестчлено глобално жири со двајца претставници на Huawei и четворица реномирани фотографи од САД, Русија, Шведска и Канада ќе изберат вкупно 71 добитник, вклучувајќи три Гран-При награди од 10.000 американски долари, Huawei P40 Pro и електронски сертификат. Целосниот список на награди и информации за жирито може да се најде на веб-страницата на конкурсот.

Крајниот рок за учество е од 15 јуни до 31 јули, во следните 6 категории:

  • Near Far, категорија во која можете да ја искажете својата перспектива за скриените места околу вас;
  • Good Night, кадеќе го фатите моментот при слаба осветленост;
  • Hello, Life!,каде ќе споделите емоции и инспирација од секојдневниот живот;
  • Faces, во којаќе се изрази идентитетот преку моќта на портретската фотографија;
  • Live Moments– категоријата за видео-уметници кои можат да учествуваат со дела од 10 секунди до 10 минути.
  • Storyteller– приказна раскажана во 3-9 слики.

Сите снимки мора да бидат направени со паметен телефон Huawei, а секој учесник има право да испраќа најмногу 30 дела, следејќи ги упатствата на страницата: gallery.consumer.huawei.com.

За почетна инспирација, погледнете го промо видеото на конкурсот.

Huawei посакува секое од вашите дела да раскаже позитивна приказна од незаборавното лето!


Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Вести

Нови 120 случаи со Ковид-19, четворица починати, 123 оздравени пациенти

– Во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-5. Во ГОБ […]

Имунолошкиот пасош за патување засега само размислување, има многу отворени прашања - МИА
Вести

Влезот на македонски државјани во Грција забранет на сите гранични премини

Атина, 1 јули 2020 () – Околу 10 до 15 автомобили од Северна Македонија и Босна и Херцеговина утрово биле вратени од граничниот премин Промахонас/Кулата на грчко-бугарската граница, откако сакале преку Бугарија да влезат во […]

ДИК ги отфрли приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и Левица за предвреме почната изборна кампања - МИА
Вести

Право на глас на парламентарните избори на 15 јули ќе имаат еден милион 814 илјади и 263 гласачи

Скопје, 1 јули 2020 () – Државната изборна комисија (ДИК) денеска го заклучи Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 15 јули. Право на глас на изборите ќе имаат еден милион 814 илјади и 263 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*