Неуспешно лансирање на ракета на ЕСА


 – Ракета на Европската вселенска агенција (ЕСА) претрпе неуспех осум минути по полетувањето, со што беа загубени двата сателита што таа ги носеше.

Леталото „Вега“ излезе од нормалниот свој режим кусо по лансирањето од вселенскиот центар во Куру, Француска Гвајана, по што излезе од опсегот на набљудување, како што соопштија од „Аријанеспас“ – компанијата што го следеше полетувањето. Истрагата за неуспехот допрва почнува.

– Мисијата не успеа, рече извршниот директор Стефан Израел при следењето на ракетата во живо.

„Вега“ имаше задача да однесе два сателита во Земјината Орбита – француски и еден шпански. И двата се изгубени при полетувањето, околу 700 километри од Земјата. Ова неуспешно лансирање на ЕСА е прво по неколку години.


Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Вести

Граматика на македонскиот јазик за дијаспората

Во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија, обајвена е Граматика  на македонски јазик  со практични вежби за дополнителна настава на македонски јазик во странство. Граматиката  е  изработена од три професорки кои предаваат […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*