Кристина Кох – жената која најдолго престојуваше во Вселената, се врати на Земјата


– Астронаутката на НАСА, Американката Кристина Кох е, официјално, жената која најдолго време мина во Вселената.

Капсула „Сојуз” во својата посада освен Кох, ги имаше и капетанот Лука Пармитано од Италија и Русинот Александар Скворцов. Леталото денеска слета во Казахстан во 10:12 часот по средноевропско време.

Кох ја заврши својата прва мисија во Земјината Орбита која траеше 328 дена.


Вести

Чулев ја потврди полициската акција во Крушопек

– Акцијата со претреси во Крушопек поради недозволема трговија со дрога ја потврди и министерот за внатрешни работи Наќе Чулев кој на Фејсбук објави дека „Министерството за внатрешни работи во овој момент презема широк спектар […]

Вести

Кандидатите за пратеници ќе можат да собираат потписи и на нотар, дополнително запишување во ИС на лица со 18 години

– Освен прекројувањето на шестата и петата изборна единица, измените на Изборниот законик предвидуваат и други новини кои треба да се применуваат на претстојните предвремени парламентарни избори на 12 април. -Некои од измените на Изборниот […]

Вести

Нема бонуси за членовите на ДИК за изборите, нема пари и за членовите на ОИК и ИО ако не одат на едукација

– Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги повикаа околу 35.000 членови на изборните органи да присуствуваат на претстојната едукација за организирање и спроведување на предвремените парламентарни, која е задолжителна и ќе започне на […]