F-35, најсовремениот борбен авион во светот


Со СТЕЛТ технологија, напредни сензори, капацитет на оружје и опсег на делување, F-35 е најсмртоносниот, најиздржливиот и најповрзаниот борбен авион некогаш изграден. Тој е повеќе од борбен авион, со способноста да собира, анализира и споделува податоци е моќен мултипликатор на сила кој ги зајакнува сите воздушни, површински и копнени средства во борбениот простор и овозможува мажи и жени во униформа да ја извршат својата мисија и да се вратат дома безбедни.

Авион со вертикална полетување и слетување (VTOL) е оној авион кој може да лебди, полетува и слетува вертикално. Оваа класификација може да вклучува различни типови на авиони вклучувајќи воздухоплови со фиксни крила, како и хеликоптери и други авиони со придвижувани ротори, како што се cyclogyros / cyclocopters и tiltrotors.

Некои VTOL авиони можат да работат и во други режими, како што се CTOL (конвенционално полетување и слетување), STOL (краток полет и слетување) и / или STOVL (кратко полетување и вертикално слетување).


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]