Аналитичари: 2020. ќе биде година на електричните автомобили


Последните неколку години постои голема експанзија на електричните автомобили, но тие се уште се во рамки на „статистичка грешка“ кога е во прашање вкупната продажба.

Во текот на оваа година електромобилите сочинуваат 3,4 отсто од продажбата на возила, но аналитичарите очекуваат 2020. да биде година на електричните автомобили со пораст на продажбата на 5,5 проценти.

Весникот „Гардијан“ пишува дека експертите проценуваат оти купувачите во Европа следната година ќе имаат избор од дури 175 електрични модели, за разлика од моменталните околу 100.

Затоа се проценува продажбата да се зголеми од моменталните 319.000 единици на околу 540.000 во следната година.

Тој број во следните години ќе продолжи да расте, па до 2025 година се очекуваат повеќе од 330 различни електрични возила на Стариот континент.

Паралелно со тоа, се очекува кон средината на следната децинија продажбата на електрични возила да изнесува една петтина од вкупната продажба на автмобили во Европа.

За порастот на продажбата на електромобилите ќе придонесат новите, остри еколошки правила во ЕУ, кои драстично ќе ги казнуваат производителите на автомобили при евентуално надминување на границата на просечната емисија на штетни гасови од 95 грама по километар. За секој грам над тој лимит, производителите ќе плаќаат 95 евра за секој продаден автомобил.


Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Вести

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица

Министерството за здравство денеска регистрира 200 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1828 тестирања, како и 15 оздравени пациенти и четири починати лица. Во последните 24 часа, како што соопшти, се направени 1828 тестирања, а регистрирани се […]

Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Вести

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Скопје, 8 август 2020 () –  Информации и пораки за разговорите за формирање нова влада упатија и вчера преку соопштенија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите што на неодамнешните парламентарни избори освоија по 46, односно 44 пратеници […]

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник - МИА
Вести

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник

Скопје, 8 август 2020 () – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине […]