Видео: Сѐ за офанзивниот хеликоптер Ми-35М


Краткиот филм го објавија новинарите на рускиот ТВ-канал „Ѕвезда“. Модернизираната варијанта на хеликоптерот Ми-24 е наменета за уништување на оклопна техника на непријателот, за десант на единици на копнената војска, евакуација на ранети и превоз на товар. Хеликоптерот може да подигне 2400 кг (во кабината до 1500 кг).Ми-35М е разработка на фабриката „Мил“ во Москва, а се произведува во „Росвертол“ во Ростов.

Поради својата универзалност неофицијално го нарекуваат „летечка борбена машина на пешадијата“.

Ми-35М е вооружен со противтенковски ракети „Штурм-В“, ненаведувани проектили С-8 и С-24, има три автоматски топови со голем калибар, 30-мм фрлач на гранати и бомби со тежина од 50 до 500 кг. Машината исто така е во состојба да лета ноќе и препознава објекти на оддалеченост од 4 км и повеќе.

Ми-35М во моментов поседуваат војските на Русија, Венецуела, Бразил и Азербејџан. Пред година дена е потпишан договор за испорака на хеликоптерот на Министерството за одбрана на Казахстан.

извор


Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Вести

Најмалку 37 полицајци и жандарми се повредени во судирите со демонстрантите во Париз

Според првичниот извештај на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманан, 37 полицајци и жандарми се повредени за време на демонстрациите во Париз, јави дописникот на МИА. Министерот за внатрешни работи на Твитер го осуди […]

Вести

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*