Вести

Амбасадата на Руската Федерација излезе и со официјално соопштение за изјавата на Премиерот Заев

Обрнавме внимание на изјавите на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дадени на 16 јули во неговото интервју за BuzzFeed News и в коментар за македонски медиуми, со обвинувања за наводно финансирање на […]

Вести

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Скопје, 16 јуни 2018 (МИА) – Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка […]

Власт

Претседателот Заев: Ја докажав мојата невиност и дочекав правда

Веројатно како за секој граѓанин при изрекување на пресуда, така и за мене, трауматичен е моментот, но среќен сум заради тоа што добив ослободителна пресуда. Среќен сум заради тоа што конечно ја докажав мојата невиност и тоа […]

Опозиција

Заев тврдеше дека ја знае вистината, а сега бега од одговори

Зоран Заев и криминалниот картел кој го води, да запрат со морбидната кампања во случајот со свирепото убиство кај Смилковско езеро. Заев тврдеше дека ја знае вистината, а сега бега од одговори. Заев пред изборите […]

Власт

ВМРО-ДПМНЕ да престане со обидите да профитира од трагедии, за судските процеси надлежни се правосудните органи

ВМРО-ДПМНЕ партијата чиишто главни одлики на делување се поигрувањето со судбините на граѓаните, попречувањето на правдата и злоупотребата на човечките трагедии, нема капацитет да разбере дека времето кога политиката влијаеше врз судството заврши со нивното […]

Вести

Руската Амбасада во Македонија: Протерувањето е исклучително непријателски чин! Ќе има последици!

Руската амбасада реагираше на соопштението од Владата дека ќе протера руски дипломат на твитер:   @VladaMK донесе одлука да протера руски дипломат. Целосна одговорност за последиците од оваа провокација и исклучително непријателски чин без преседан […]

Вести

ВИДЕО обраќање од Премиерот Заев: Македонија – земја на сите наши граѓани, тоа е патоказ за нашата иднина

  Законот за употреба на јазиците е сериозен придонес во градењето на концептот „Едно општество за сите граѓани“. Оваа наша и европска вредност, ја доби поддршката од мнозинството граѓани на последните парламентарни, но и на […]