Власт

Конфузија во ВМРО-ДПМНЕ откако јавноста виде дека Мицкоски лаже

Тотална конфузија владее во ВМРО-ДПМНЕ откако јавноста виде дека Христијан Мицкоски лаже за неговиот ангажман како советник на Никола Груевски. Јавно објавени документи потврдуваат дека Мицкоски, додека му бил советник на Груевски земал пари од […]

Македонија

Јанушев: Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ на сите театарски работници им го честита 27-ми март Светскиот ден на театарот

ВМРО-ДПМНЕ на сите театарски работници им го честита 27-ми март Светскиот ден на театарот! За жал, некои театарски уметници кои се ангажирани на сцените на македонските театри, немаат можност да се израдуваат и достоинствено да […]

Македонија

Христијан Мицкоски на средба со амбасадорот на Република Италија во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со амбасадорот на Република Италија во Македонија, Карло Ромео. Мицкоски на средбата го запозна амбасадорот Ромео со видувањата за политичката состојба  и економските случувања во државата. Претседателот на […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев мора да покаже малку достоинство и да се повлече

Ако има независно обвинителство и независен суд, тогаш Зоран Заев сигурно нема да биде премиер. После вчерашното сведочење во кое видовме јавно признание како Заев барал поткуп од едно евро за него, едно евро за […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја гуши медиумската слобода

Правдата и демократијата заминуваат од Македонија. СДСМ ја гуши медиумската слобода. Јавноста e сведок на секојдневна цензура, притисоци и закани врз медиумите во државата. СДСМ ветуваше слобода, а донесе замолкнување на медиумите. Се изрекуваат затворски […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ прави трајна и непоправлива штета на Република Македонија

СДСМ прави трајна и непоправлива штета на Република Македонија со насилното носење на неуставниот закон за јазици. Насилното носење на законот за јазици може да ја втурне државата во уште поголема криза. Ќе се испрати […]

Вести

Мицкоски се сретна со Јан Хекер, советник за надворешна политика на Канцеларот на СР Германија, Ангела Меркел

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од Подпретседателот Александар Николовски и Тимчо Муцунски, оствари средба со Јан Хекер, Советник за надворешна политика на Канцеларот на СР Германија, Ангела Меркел. На средбата Мицкоски најпрво му честиташе […]

Став

Мицкоски: Владата и Заев креираат хаос и се наддаваат за спорот со името, јасен знак за неспособност поради која мора да си одат

Пред очите на целата јавност гледаме како се одвива вистински хаос креиран од владата и премиерот во поглед на најсуштинското прашање, а тоа е спорот со нашиот јужен сосед, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски […]