Власт

Растот од 1,2 отсто во последниот квартал од 2017 е потврда за успешноста на процесот на стаблизирање на економијата

Растот на Бруто домашниот производ од 1,2 отсто во последното тромесечје од 2017 година ја потврдува исправноста на економските политики на Владата предводена од СДСМ и е уште еден во низата показатели дека економијата се […]

Вести

Мицкоски не може да се помири со успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ што ја опоравуваат економијата

Пред да шири лажни вести, Христијан Мицкоски да ги провери реалните факти што ја докажуваат исправноста на економските политики на Владата предводена од СДСМ. Наспроти криминалното и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ коешто резултираше со осиромашени […]

Политика

Реакција од СДСМ по соопштението на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот дека Владата предводена од СДСМ се грижи за тутунарите и го развива земјоделството Очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот дека Владата предводена […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ имаше 11 години да ја реконструира Универзална сала, но наместо тоа потроши милиони евра за лажен барок  

  Доколку ВМРО-ДПМНЕ навистина се грижеше за Универзална сала, за 11 години колку што управуваше со Владата и со Град Скопје ќе го реконструираше овој објект од значење за градот и граѓаните. Но наместо тоа […]

Вести

Планот за економски раст на Владата предводена од СДСМ дава резултати, се реализираат 8 нови инвестиции со над 1.500 работни места

Планот за економски раст на Владата предводена од СДСМ дава резултати. Уште една добра вест за граѓаните. Осум нови странски компании започнуваат реализација на своите проекти за инвестирање во Република Македонија. Станува збор за инвестиции […]

Вести

Реакција на прес конференцијата на Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ: Администрацијата денеска работи слободно и во интерес на сите граѓани, партизацијата беше карактеристика на ВМРО-ДПМНЕ

Партизацијата, злоупотребата и притисоците врз вработените во администрацијата беа главна одлика на работата на ВМРО-ДПМНЕ којашто 11 години ги злоупотребуваше државните институции за остварување партиски и лични интереси, претворајќи ги институциите и министерствата во свои […]

Вести

СДСМ: Во времето на ВМРО-ДПМНЕ цената на тутунот беше помала од 190 денари, а таа денес изнесува 217.5 денари – зборот е збор

Производителите на тутун ќе добиваат повисоки субвенции за секој килограм тутун, започнувајќи од реколтата 2017 година. Зборот е збор. Субвенцијата за прва класа тутун ќе изнесува 80 денари по килограм, што е прво ниво. За втора класа, […]

Вести

ДЕСЕТИЦИ ВОЗИЛА ЗАВЕАНИ НА СТРАЖА И ДЕБРЦА!

Автобуси, комбиња и автомобили стојат заглавени на коловозот на патниот правец Охрид – Кичево во општината Дебрца и на превојот Стража. Граѓани кои се заглавени во снегот праќаат видеа и јавуваат дека се оставени сами […]