Вести

Амбасадата на Руската Федерација излезе и со официјално соопштение за изјавата на Премиерот Заев

Обрнавме внимание на изјавите на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дадени на 16 јули во неговото интервју за BuzzFeed News и в коментар за македонски медиуми, со обвинувања за наводно финансирање на […]

Македонија

КОЛУМНА НА АМБАСАДОРОТ НА РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ОЛЕГ ШЧЕРБАК „ЗАЕДНО ПРОТИВ АГРЕСИВНАТА ЛАГА И ПРОВОКАЦИИ“, „НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК“, 29.03.2018

Повеќе векови англосаксонската пропаганда упорно формираше позитивни стереотипи за западниот модел на демократијата и за неговиот стожер – Велика Британија. Денес, пак, Лондон со својата арогантна политика сам без жал ги руши тие митови создадени со […]

Вести

Руската Амбасада во Македонија: Протерувањето е исклучително непријателски чин! Ќе има последици!

Руската амбасада реагираше на соопштението од Владата дека ќе протера руски дипломат на твитер:   @VladaMK донесе одлука да протера руски дипломат. Целосна одговорност за последиците од оваа провокација и исклучително непријателски чин без преседан […]