Македонија

МВР Прилеп со полни раце работа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп, до Основното јавно обвинителство Прилеп, поднесе кривична пријава против Т.З.(48) од село Кривогаштани поради постоење  основи на сомнение за сторено кривично дело “злоупотреба на службена положба и овластување“, казниво […]

Култура

Прилепскиот архив со документи за два века историја

На околу два милиона листови-документи прилепскиот архив чува факти за животот во сите сфери во Прилеп и уште пет општини во регионот за период од речиси два века, вели директорот на одделението во Прилеп, Габриела […]

Хроника

Пожар во гаража во Прилеп! Изгорело возило

На 08.02.2018 година во 01.30 часот во Полициска станица Прилеп, З.М.(54) од Прилеп,  пријавил дека во наведеното време во гаража лоцирана на булевар “Гоце Делчев“, од засега непознати причини настанал пожар на патничко моторно возило […]