Апликацијата „СтопКорона“ ја презеле 62.979 граѓани - МИА
Политика

Апликацијата „СтопКорона“ ја презеле 62.979 граѓани

Скопје, 21 јули 2020 () – Апликацијата „СтопКорона“ од 13 април, досега, на своите мобилни уреди ја презеле 62.979 граѓани. Апликацијата е наменета за откривање близок контакт со потенцијално заразени лица и со тоа да […]

По втор пат се чисти најголемиот отворен канал во Струмица - МИА
Општини

По втор пат се чисти најголемиот отворен канал во Струмица

Струмица, 21 јули 2020 () – ЈПКД „Комуналец“-Струмица по втор пат годинава прска и го чисти коровот и тревите од каналот долж улицата „Крушевска Република“. – Со оваа акција по хемиски пат се уништуваат коровот […]

Сари призна: Имав судири со играчите на Челси, но кога си заминував некои плачеа - МИА
Спорт

Сари ќе продолжи да го води Јувентус и следната сезона

Торино, 21 јули 2020 () – Спортскиот директор на Јувентус, Фабио Паратичи, најави дека Маурицио Сари ќе остане на тренерската функција и следната сезона. Претходно беше објавено дека тој може да биде заменет со Маурисио […]

Мас: Европа мора да ја намали зависноста во здравствениот и енергетскиот сектор - МИА
Балкан

Мас: Турција Турција мора да прекине со експлоатација на природните ресурси во Медитеранот

Атина, 21 јули 2020 () – Турција мора да прекине со експлоатација на природните ресурси во водите на источниот Медитеран доколку сака да ги подобри односите меѓу Турција и ЕУ, изјави денеска германскиот министер за […]

Шест лица во Скопје обвинети за прекршување на полицискиот час - МИА
Хроника

Шест лица во Скопје обвинети за прекршување на полицискиот час

Скопје, 21 јули 2020 () – Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против шест лица за кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 […]

Европски економисти со отворено писмо како поддршка на еврообврзницитe - МИА
Свет

Буџетскиот компромис на ЕУ преминува во рацете на Европскиот Парламент за зелено светло

Брисел, 21 јули 2020 () – Договорот постигнат рано изутринава за седумгодишниот буџет на ЕУ и Фондот за закрепнување треба сега да биде одобрен од страна на Европскиот Парламент, a претседателот Давид Сасоли најави „подобрување“ […]

Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Политика

Владата го усвои Протоколот за организирање државни настани

Скопје, 21 јули 2020 () –  Владата на Република Северна Македонија на денешната 77-ма седница го усвои Протоколот за организирање државни настани. На оваа своја седница, како што информираат од владината прес-служба, Владата ја разгледа […]

Владата одлучи да се пристапи кон програмата на ЕУ за истражување и иновации „Хоризонт Европа“ - МИА
Македонија

Владата одлучи да се пристапи кон програмата на ЕУ за истражување и иновации „Хоризонт Европа“

Скопје, 21 јули 2020 () – Владата на денешната 77-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за пристапување на Република Северна Македонија кон европската рамковна програма за истражување и иновации „Хоризонт Европа“ (2021-2027). Како што […]

Песков: Русија ќе побара повеќе детали за евентуално проширен самит на Г7 - МИА
Свет

Песков: Русија никогаш никому не се мешала во изборен процес

Москва, 21 јули 2020 () – Русија никогаш не се мешала во предизборни кампањи на други земји и нема да толерира странско мешање во своите внатрешни работи, изјави Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир […]