Вести

Лазарова: Со законски измени обезбедуваме поголема заштита на животната средина и здравјето на граѓаните

Почитувани, Коалицијата предводена од СДСМ иницираше измени на Законот за минерални суровини со кои ќе се обезбеди заштита на населението и на животната средина, особено во регионите каде што има рудници. За овој Предлог-закон треба […]

Доза здравје

Што да се јаде на вечера ако се обидувате да изгубите тежина, според нутриционист

Многу луѓе ми кажуваат дека јадат здраво … додека да дојде вечерата. Уморни и гладни, тие нарачуваат брза храна, а потоа се фрлаат на грицките се додека храната не пристигне. Или пак отвараат шише вино, […]

Вести

Обид на политичките лидери во насока да се изгради консензус за името

Утре во Клубот на пратеници македонскиот државен врв и партиските лидери ќе оддржат средба на која ќе разговараат за прогресот во однос на спорот за името со Грција и рамката што ја предложи медијаторот Метју […]

Вести

Игор Дурловски и Елена Доцевска Божиновска заминуваат во куќен притвор

Оперскиот пејач Игор Дурловски по 60 дена поминати во одделението за притвор при затворот Шутка оди во куќен притвор. Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 ги прифати предлозите на ОЈО за гонење организиран криминал против 35 […]

Вести

Скопјани ќе имаат зголемени мартовски сметки за вода

Мартовските сметки за вода скопјани ќе ги добијат со повисока цена на водата. Кубен метар вода поскапува за 2,04 денари. Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, по многуте реакции во јавноста, денеска објасни дека сметките не […]

Вести

Оглас за напредни ИТ вештини во Агенцијата за вработување на Република Македонија

Врз основа на ревидираниот Оперативен план за активнипрограми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2017 година, усвоен од Владата на Република Македонија, за мерката Обука за напредни ИТ вештини, финансирана […]

Спорт

Десет смртни случаи на Олимписки игри

Олимписките игри се сон на секој спортист. За жал, истите може да бидат последниот пат кога спортуваат.   Севкупно имало околу дваесет и пет смртни случаи од 1912 година, од кои осумнаесет биле спортисти. Овие […]