Македонија

МВР: Министерот Спасовски на средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев

Безбедносната состојба на подрачјето на Полициската станица Кавадарци е стабилна, рече министерот Оливер Спасовски во изјавата за медиумите по посетата на ПС Кавадарци и Регионалниот центар за гранични работи-Југ. -Разговаравме за проблемите со кои колегите […]

Вести

Министерот Спасовски и Директорот на БЈБ Велковски имаа работна средба со Генералниот Директор ЦСЗЈЕ г-ѓа Малеева

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со генералниот директор на Центарот за спроведување на законот во Југоисточна Европа,Снежана Малеева. Спасовски и Малеева разговараа за натамошната соработка во заедничката борба против криминалот, […]

Хроника

Тешка кражба во џамија

На 24/25.02.2018 година непознати сторители извршиле “тешка кражба“ во џамија лоцирана на ул. “Радован Цончиќ“ во Тетово. Тие насилно го отвориле прозорецот и вратите од неколку простории. Од фиока од работна маса во благајната одземени […]

Вести

Кривична пријава против директорот на ЈП МРТ Скопје

Единицата за економски и компјутерски криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против лицата М.Ц. (40), од Скопје и Г.С. (56) […]

Вести

МВР: Твининг проект „Понатамошно јакнење на капацитетите за истраги на место на настан“

Полицијата мора динамично и интензивно да се развива и унапредува во сите сегменти од своето работење, а особено тоа важи и за делот на конкретните оперативни ангажмани како што е увидот на лице место, дотолку […]

Вести

Семејна драма во Кочани !

На 15.02.2018 година во 03.10 часот во Полициската станица Кочани се јавилa женa и пријавилa дека во куќа на ул. „9-ти Мај“ во Кочани таткото ги тепал сопругата и ќерката. Полициски службеници излегле на местото […]

Вести

Повеќе сообраќајни несреќи во Скопје и Куманово

На 13.02.2018 година околу 16,30 часот во Скопје на улица „2-ра Македонска Бригада“, Ф.Н (67) од Скопје управувајќи патничко моторно возило „Тико“ со скопски регистарски ознаки изгубил контрола над возилото и удрил во канделабра за […]

Вести

Кривични пријави против ЕЛЕМ и поранешни Директори на РЕК Битола за загадување на животната средина поднесени од СВР Биола

СВР Битола  поднесе кривична пријава против И.К. (63) од  Гостивар, поранешен  директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор  во РЕК Битола, З.М. (44) […]

Хроника

Силување во обид во Пробиштип

На 11.02.2018 година околу 04.00 часот во Штип, Д.Н. (40) од Пробиштип извршил силување во обид над К.Д. (18) од Штип. Д.Н. преку СМС пораки и се заканувал на К.Д. дека, доколку не дојде кај […]