Политика

Државниот секретар Виктор Димовски на средба на Мешовитата македонско-косовска експертска комисија во Приштина

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски, ја предводеше македонската делегација на состанокот на Мешовитата македонско – косовска експертска комисија за отворање на нов Заеднички граничен премин наменет за меѓународен патен сообраќај “Белановце […]

Македонија

Учество на министерот Никола Димитров на 14-от состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Македонија и Европска Унија во Стразбур

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес, во Стразбур, во Европскиот парламент, имаше свое излагање во рамките на 14-от состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Македонија – Европска Унија.   Мешовитиот парламентарен комитет е […]

Вести

„Македонија е грчка“, се очекуваат милион демонстранти

Изутринава во осум часот почнаа да пристигнуваат автобуси во Атина за протестот „Македонија е грчка“ на плоштадот Синтагма. Според грчките медиуми, очекувано е  во Атина да пристигнат повеќе од 1.500 автобуси и да се соберат […]

Вести

Заев со најава за референдум: “Во јуни ново име, па во НАТО”

Зоран Заев, Премиерот на Македонија, очекува дека во јуни ќе биде решен долгогодишниот спор со Грција околу името Македонија, за веќе на следниот самит на НАТО кој ќе се одржи на 11-ти и 12-ти јули да […]

Вести

Премиерот Заев го прими во посета медијаторот Нимиц: Сега е момент за взаемно прифатливо решение кое ќе го почитува националниот идентитет и дигнитет на двата народи

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска го прими Специјалниот претставник на ОН во разговорите за уставното името на нашата земја со Република Грција, Метју Нимиц. На оваа средба медијаторот Нимиц ги образложи […]

Вести

Доста е партија ! Сите за Македонија

На facebook се појави настан кој повикува утре сите Битолчани на протест за заштита на Македонија и македонскиот народ: “Не постои друг термин, не постои достоинствено ново име кое можи да го замени уставното име […]