Спасовски: Нашиот концепт е сигурност, трансформација на економијата - МИА
Власт

Спасовски: Нашиот концепт е сигурност, трансформација на економијата

Скопје, 25 јуни 2020 Носителот  на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, во интервју во Куманово синоќа збооруваше за повеќе актуелни прашања и за концептот на сигурност по којшто продолжува да се развива државата во […]

СДСМ ја почнува капањата од Струмица, ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, ДУИ од Преспа, Алијанса и Алтернатива од Скопје - МИА
Вести

Рекламните паноа и билборди „окупирани“ од политичките партии

Скопје, 24 јуни 2020 () – Политичките партии со самиот почеток на изборната кампања ги искористија социјалните мрежи и медиумите за да ги претстават своите изборни програми, но не останаа имуни ниту рекламните паноа и […]

Царовска: Европа препозна визија во СДСМ и затоа е на наша страна - МИА
Парламентарни избори 2020

Царовска: Европа препозна визија во СДСМ и затоа е на наша страна

Скопје, 24 јуни 2020 Мила Царовска која е носителка на изборната листа на СДСМ во првата изборна единица заедно со министерот Никола Димитров, на МРТВ зборуваше за европските успеси на државата, но и за неконструктивното […]

Мицкоски бара Пендаровски да свика лидерска средба - МИА
Опозиција

Мицкоски од Охрид: Да одбереме обнова, да ја вратиме гордоста на Македонија

Охрид, 24 јуни 2020 () – Убеден сум во мудроста на народот, во поддршката што ќе ја добиеме. Да одбереме обнова, да ја исправиме Македонија, да ја спасиме од хибридниот режим. Тоа меѓу другото го […]

Лукаревска за МИА: Мерките ги дадоа очекуваните ефекти, позитивен тренд има и во наплатата на даноците - МИА
Парламентарни избори 2020

Лукаревска на Отворено 24: Приоритет за СДСМ е здравјето на граѓаните

Скопје, 24 јуни 2020 Лукаревска на Отворено 24: Приоритет за СДСМ е здравјето на граѓаните, нашата понуда за просперитет и иднина и сигурноста дека изборите ќе бидат безбедни се причина граѓаните да излезат да гласаат […]

Во тек подготовки за изборите во гостиварските општини, нема покрупни проблеми - МИА
Парламентарни избори 2020

Во тек подготовки за изборите во гостиварските општини, нема покрупни проблеми

Гостивар, 24 јуни 2020 () – Во трите гостиварски општини во тек се подготовките за претстојните парламентарни избори. Деовиве се проверуваат условите за спроведување на процесот и пополнување на испразнетите места во избирачките одбори. Денеска […]

Изјава на Фаница Николовски, носителка на листата на СДСМ во ИЕ 6 - МИА
Парламентарни избори 2020

Изјава на Фаница Николовски, носителка на листата на СДСМ во ИЕ 6

Скопје, 24 јуни 2020  Почитувани граѓани од шестата Изборната Единица,   Ја започнуваме кампањата за претстојните Парламентарни избори 2020 година. На овие избори имате можност со вашиот глас да одберете, да одлучите да продолжиме да […]

Утре навршуваат 28 години од оформувањето на Детската амбасада Меѓаши - МИА
Парламентарни избори 2020

„Меѓаши“: Апел до политичките партии да не ги инволвираат децата во кампањата за парламентарните избори

Скопје, 24 јуни 2020 Првата детска амбасада во светот Меѓаши ги повикува сите политички партии и нивните членови во предизборниот период да посветат должно внимание на децата и почитувањето на нивните права, особено да не […]

Пендаровски-Андрикиене: Специјалната мисија на ОБСЕ/ОДИХР ќе придонесе за успешен изборен процес - МИА
Парламентарни избори 2020

Пендаровски-Андрикиене: Специјалната мисија на ОБСЕ/ОДИХР ќе придонесе за успешен изборен процес

Скопје, 24 јуни 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Лаима Андрикиене, шеф на Специјалната мисија за оценка на изборите на ОБСЕ/ОДИХР за предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, […]