Заев и Мицкоски бараат одговорност за „бомбите“, вината ја лоцираат на спротивната страна - МИА
Парламентарни избори 2020

Заев и Мицкоски бараат одговорност за „бомбите“, вината ја лоцираат на спротивната страна

Скопје, 6 јули 2020 () – Поднесовме кривични пријави за да се знае дека неовластеното прислушување е забрането со закон, но разликата меѓу нас и ВМРО-ДПМНЕ е јасна. Кога сме снимале не сме се криеле […]

„Интегра“ пред гевгеличани ја претстави изборната програма - МИА
Парламентарни избори 2020

„Интегра“ пред гевгеличани ја претстави изборната програма

Гевгелија, 6 јули 2020() – За прв пат на политичката сцена во Македонија се претставува политички субјект кој излегува на сцена со вистината. До сега живееме триесет години траорни, во лага, во фатаморгана од живот, […]

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот, гарантираме сигурна откупна цена на оризот - МИА
Опозиција

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот, гарантираме сигурна откупна цена на оризот

Скопје, 6 јули 2020 () – Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа на изборната единица 3, Игор Јанушев денеска во општина Чешиново-Облешево оствари средба со оризопроизводителите, каде истакна дека по победата на 15 […]

Николовски во Велес: Направивме модел што ќе обезбеди младите луѓе да се развиваат и напредуваат дома - МИА
Власт

Николовски во Велес: Направивме модел што ќе обезбеди младите луѓе да се развиваат и напредуваат дома

Скопје, 6 јули 2020 () – Генералниот секретар на СДСМ и носител на листата во ИЕ 3 Љупчо Николовски денеска во Велес изјави дека е дете на работничко семејство, и оти знае што значи работа, […]

ГДУ: Помалку часови, помали паралелки и специјализирана настава според потребите на младите таленти - МИА
Парламентарни избори 2020

ГДУ: Нема натпревар на идеи на политичката сцена

Скопје,6 јули 2020 На средина сме од изборната кампања. Но, за жал, сме разочарани од она на што се фокусираат нашите опоненти. Нема натпревар на идеи. Додека ние зборуваме за реформи, тие се занимаваат само […]

Реакција од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Мила Царовска - МИА
Парламентарни избори 2020

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата зна Љупчо Николовски

Скопје, 6 јули 2020 Љупчо Николовски покажува очај на ниво на Зоран Заев. Наместо да презентира конкретни проекти и програма, тој шири лаги и говор на омраза. Сите му се криви за неуспесите на неговата […]

Трајковски од НСДП ги претстави програмските определби на партијата во делот на екологијата - МИА
Парламентарни избори 2020

Трајковски од НСДП ги претстави програмските определби на партијата во делот на екологијата

Скопје, 6 јули 2020 НСДП ќе се залага за приклучување кон светските напори за намалување на искористувањето на цврсти и фосилни горива. Еден од приоритетите е финансиска поддршка на јавните и приватните објекти да извршат […]

Зибери очекува неговата кандидатура за премиер Албанец да биде поддржана од припадници на сите етнички заедници - МИА
Парламентарни избори 2020

Зибери очекува неговата кандидатура за премиер Албанец да биде поддржана од припадници на сите етнички заедници

Скопје, 6 јули 2020 () – Кандидатот за прв премиер Албанец, Насер Зибери денеска пред Владата одржа прес-конференција на која презентираше делови од својата програма. -Пред една недела, го презентирав мојот акционен план за моите […]

Заев му заблагодари на шпанскиот премиер Санчез за изразената поддршка - МИА
Власт

Заев му заблагодари на шпанскиот премиер Санчез за изразената поддршка

Скопје, 7 јули 2020 () – Лидерот на СДСМ денеска во објава на Фејсбук му се заблагодари на шпанскиот премиер Педро Санчез за изразената поддршка за коалицијата Можеме на претстојните предвремени парламентарни избори во земјава. […]