Интервјуа

Мицкоски за МИА: Не сме разгледувале имиња за јавен обвинител, лидерска по приближување на ставовите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат […]

Опозиција

Мицкоски оствари средба со британската премиерка Тереза Меј

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (17 мај 2018 година) оствари средба со британската премиерка Тереза Меј. На средбата стана збор за актуелната политичка и општествена ситуација во државава, можностите за соработка и стратешките приоритети […]

Македонија

Мицкоски на работен појадок со Могерини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. На средбата се разговараше за европските интеграции на државата, најновиот […]

Опозиција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари работна средба со Амбасадор на ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во просториите на Делегацијата на ЕУ, оствари работна средба со Амбасадор на ЕУ и амбасадорите на земјите-членки на ЕУ. На средбата се дискутираше за актуелната политичка и економска состојба во […]

Вести

Бурна реакција од Мицкоски: Владата планира да удри по џебот на граѓаните!

Мерката за покачување на даноци која ја најавува министерот за финансии значи дека владата планира да удри по џебот на граѓаните. Повисоки даноци е цената која треба да ја платат граѓаните за неспособноста и неработата […]

Опозиција

Мицкоски: Ниту има повисоки плати, ниту се живее подобро, капиталните инвестиции се само на извонредно ниски 4 осто реализација

Македонската економија драматично стагнира а за тоа директно одговорни се штетните политики на  владата и премиерот Зоран Заев. Наспроти розевата слика која сакаат да ја престават во јавноста, макроекономските показатели ја соголуваат и прикажуваат реалноста, […]

Македонија

Христијан Мицкоски на средба со амбасадорот на Република Италија во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со амбасадорот на Република Италија во Македонија, Карло Ромео. Мицкоски на средбата го запозна амбасадорот Ромео со видувањата за политичката состојба  и економските случувања во државата. Претседателот на […]

Македонија

Мицкоски: Македонија тоне, народот не гледа перспектива од денес почнувам со посети на терен, да го чујам гласот на народот затоа што заслужува подобро

Пренесуваме интегрален текст од обраќањето на Лидерот на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски Почитувани сограѓани, Во изминатите 10 месеци видовме како Македонија стагнира во сите области. Нема проекти, нема нови идеи, нема работа, ниту пак реформите […]

Вести

Мицкоски се сретна со Јан Хекер, советник за надворешна политика на Канцеларот на СР Германија, Ангела Меркел

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од Подпретседателот Александар Николовски и Тимчо Муцунски, оствари средба со Јан Хекер, Советник за надворешна политика на Канцеларот на СР Германија, Ангела Меркел. На средбата Мицкоски најпрво му честиташе […]

Став

Мицкоски: Владата и Заев креираат хаос и се наддаваат за спорот со името, јасен знак за неспособност поради која мора да си одат

Пред очите на целата јавност гледаме како се одвива вистински хаос креиран од владата и премиерот во поглед на најсуштинското прашање, а тоа е спорот со нашиот јужен сосед, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски […]