Македонија

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Лондон, 12 јули 2018 – Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија […]

Македонија

Министерот Димитров на Самит за Западен Балкан во Лондон

Скопје, 8 јули 2018  – Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре и задутре ќе учествува на петтата Kонференција на високо ниво за Западен Балкан, што ќе се одржи во Лондон под покровителство на британската премиерка […]

Издвојуваме

Договорот потпишан, Македонија и Грција ставија крај на 27-годишниот спор (ДПЛ)

Псарадес, 17 јуни 2018  – Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско […]

Вести

Работна посета на Министерот за надворешни работи на Република Полска Јацек Чапутович

Вчера, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, беше домаќин на министерот за надворешни работи на Република Полска, Јацек Чапутович, кој престојува во работна посета на Република Македонија. Работната посета започна со Седмата […]

Македонија

Учество на министерот Димитов на инаугурацијата на Групата „Пријатели на Република Македонија” во Европскиот Парламент

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес во Брисел, на инаугуративна церемонија го означи возобновувањето на активностите на Групата „Пријатели на Република Македонија” во Европскиот Парламент, предводена од холандскиот евро-пратеник Ханс ван Баален, од редовите […]

Македонија

Учество на министерот Никола Димитров на 14-от состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Македонија и Европска Унија во Стразбур

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес, во Стразбур, во Европскиот парламент, имаше свое излагање во рамките на 14-от состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Македонија – Европска Унија.   Мешовитиот парламентарен комитет е […]

Македонија

Средба на МНР Димитров со Амбасадорот на Кралството Норвешка, Арне Санес Бјорнстад

Норвешка ја поддржува Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и ЕУ Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска одржа средба со амбасадорот на Кралството Норвешка во Република Македонија, Арне Санес […]