Хроника

Самоубиство во Скопје

На 05.02.2018 година околу 16,00 часот во Скопје во сопствената куќа, самоубиство со бесење извршил Д.У.(83). Извршен е увид на местото на настанот, и по наредба на Јавен обвинител телото е дадено на обдукција. Причините […]

Вести

Десет сообраќајни незгоди во текот на вчерашниот ден на подрачјето на град Скопје

Во текот на вчерашниот ден (01.02.2018 година), на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле 10 сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, шест со телесни повреди и три со материјална […]

Спорт

Пријавувањето за 6-та Авицена Женска трка е отворено!

Денес, 01.02.2018, официјално се отвора пријавувањето за Авицена Женската трка 2018. 6-та трка ќе се одржи во недела, 1-ви април и стартува во 10.00 часот. Минатата година околу 1.500 натпреварувачки трчаа во Градски парк додатно […]

Вести

(ВИДЕО) Снимка од дрон: Загадувањето во Скопје

На подрачјето на Скопје состојбата со загадениот воздух е веќе под прагот на алармирање, извести Државниот инспекторат за животна средина на својата Фејсбук страница, повикувајќи се на податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет […]

Вести

Градоначалникот Шилегов не дозволи покачување на цената на водата во Скопје

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на денешната петта седница на Советот на Град Скопје, ги повлече од дневен ред предлог-одлуките со кои беше предвидена промена на цената на водата во Скопје. Станува збор за три […]

Вести

Скопјани ќе имаат зголемени мартовски сметки за вода

Мартовските сметки за вода скопјани ќе ги добијат со повисока цена на водата. Кубен метар вода поскапува за 2,04 денари. Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, по многуте реакции во јавноста, денеска објасни дека сметките не […]